בורסת וול סטריט

בורסת וול סטריט

בורסת וול סטריט היא בעצם שם הרחוב אשר אנשים רבים בעולם נוהגים להשתמש בו לבורסה לניירות ערך בניו יורק (New York Stock Exchange – NYSE). בורסת וול סטריט היא למעשה הבורסה לניירות הערך הגדולה ביותר בארצות הברית ובעולם לפי שווי החברות הכולל הנמצא בתוכה. כמו כן, היא השנייה בגודלה בעולם במספר התאגידים והחברות אשר מנפיקים מניות אצלה. בורסת וול סטריט היא סיפור אהבה של ממש בקרב אנשים רבים בעולם. מה הופך את הבורסה לניירות ערך בניו יורק לכה מיוחדת?

 

לפני שמתחילים להדר ולשבח: זה הזמן למעט היסטוריה

וול סטריט למי שבינינו לא יצא עדיין לטייל במנהטן הינו רחוב צר וקצר בדאון טאון של העיר. מטיול קצר ברחוב אנו נגלה שאין בו שום דבר מיוחד, בטח לא משהו שאמור לסמן לנו על כך שניצבת שם אחת הבורסות הגדולות בעולם – הבורסה לניירות ערך בניו יורק.

חוזרים קצת אחורה, בשנת 1792 נפגשו עשרים וארבע אנשים כלכלה ופיננסים הגדולים בתחומם באותה העת בבנק המרכזי של העיר ניו יורק, פגישה זו נקראת לימים ועידת בנטווד. במסגרת ועידה זו החליטו לכתוב את כל "הכללים" לפעילות בורסאית בעיר ניו יורק, באותה העת ארה"ב הייתה שרויה במלחמה ארוכה עם הממלכה הבריטית ולא הייתה עדיפות למסחר בניו יורק. כתוצאה מכך, השנה הסתיימה כאשר הבורסה בוול סטריט לא הניבה יותר מדי פירות.

בשנת 1817, המבנה המוכר בוול סטריט הושכר לברוקרים והפך לבורסה בניו יורק, כ-50 שנה לאחר מכן התגלתה "השערוריה הגדולה בתחום המניות בבורסה" כאשר בעלי חברות רבים הנפיקו מניות בעליה ללא פיקוח. בעקבות כך כספי הציבור פשוט זרמו אל בעלי המניות.

בשנת 1886 הצליחו וול סטרטי לעבור את מחזור המסחר בבורסה והעמידו רף של מיליון מניות ביום אחד. לאחר 10 שנים השקיעו הבורסה את המדד המוכר לכולנו, מדד הדאו ג'ונס – מדד החברות הגדול בישראל. אז מדד זה כלל 12 חברות נסחרות.

באפריל 2007 התאחדה הבורסה לניירות ערך עם בורסת Euronext הצרפתית ובעקבות כך הפכה להיות הבורסה העולמית הראשונה בעולם.

 

אחרי שיעור קצר בהיסטוריה: בואו נדבר על ההווה

כיום בוול סטריט נסחרים למעלה מ – 3000 חברות כאשר השווי שלהן הוא למעלה מ 30 מיליארד דולרים. כמו כן, רשומים בבורסה מעל שישים מיליון משקיעים פרטיים ולמעלה מעשרה מיליון משקיעים מוסדיים. כמו כן ניתן לראות אלפים אם לא עשרות אלפי ברוקרים אשר נמצאים בשטח וולסטריט.

בין המדדים הבולטים כיום בוול סטריט ניתן לראות:

Standard & Poor 500 – מניה המוכרת לנו כS&P500, מכילה כ – 500 חברות ציבוריות אשר שווי השוק שלהן הוא הגבוה ביותר בבורסות ארה"ב והעולם.

Dow Jones – מכיל 30 חברות גדולות הנסחרות בארה"ב, ביניהם ניתן לראות את קוקה קולה, ג'נרל אלקטריק, מיקרוסופט, IBM. אחת המניות המוכרות והעתיקות בעולם אשר נוסדה בשנת 1896.

Nasdaq – מכיל 3000 מניות אשר נסחרות בבורסה. המדד כולל מניות של חברות אשר מתפרסות על סקטורים רבים, אך כמו כן הוא מוכר כמדד אשר נוטה ללכת לרוב על חברות טכנולוגיה.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper