ת"א  All Share

מהי השקעה טובה? מהם המדדים האלו שכולם מדברים עליהם? האם השקעה בארץ היא כדאית? כיצד נכון לבצעה? אם ברצונכם לשמוע על השקעה שלא תדרוש מכם הרבה אך עשויה לייצר לכם תשואה יפה, קראו על ת"א All Share.

ישנן אין ספור קלישאות וסיפורים על איך נכון וכדאי להשקיע, וכמעט כל אחד היום ידע לספר על חבר שלו ששמע על חבר שלו שעשה את המכה. שוק הקריפטו סיפק בתורו ניצוצות על בסיס יום יומי שלא נאמר שעתי, האג"חים שימשו כחוף מבטחים לאורך השנים והייתה זו הקורונה שהיוותה את המשבר התורני שהצדיק או לא את ההסתמכות עליהן. השקעות נדל"ן שונות, עוקצים על השקעה פאסיבית ומה לא.

ואולם, יש שיגידו שהאיזון הנכון ביותר בין סיכוי לסיכון היה ונשאר מניות הבורסה. הסקטור הטכנולוגי והפיננסי בארצות הברית עשו תשואות יפות לאורך השנים, ואולם נדמה שההשקעה שתפסה את הפופולריות הרבה ביותר הינה ההשקעה במדד 500 החברות הגדולות של ארצות הברית, ולצידה מדדים שונים כגון שווקים מתעוררים באסיה ובאירופה, הנאסד"ק כמובן, ועוד.

ארצנו הקטנטונת יודעת אף היא להציע מגוון מדדים לא קטן, ובין השקעות במדדים מבוססי סקטורים שונים ניתן למצוא כמובן את ת"א 125, ת"א 90 ות"א 35 ולצידם את ת"א All Share.

מה לי ולת"א All Share, ומה אומרים כל המספרים אחרי ת"א בשמות המדדים?

התשובה לשאלה הראשונה כמובן תלויה קודם כל בך, ובאופי שלך כמשקיע או כמשקיעה. אם בחרתם לשלב בתיק שלכם השקעה במניות, וברצונכם להשקיע בארץ ייתכן ובהחלט ת"א All Share ידבר אליכם וזאת ממספר סיבות.

התשובה לשאלה השנייה חשובה כדי להבין מעט טוב יותר את מצב הדברים. ראשית יש לומר שמדד הוא סל של אוסף מניות, שכאשר משקיעים בו משקיעים למעשה בכולן יחד. צורת ההשקעה תלויה במדד עצמו, כאשר יש מדדים המורכבים כך שככל שחברה גדולה יותר מבחינת שווי אזי היקף המניות של בסל יהיה גדול יותר, ויש מדדים המורכבים כך שלכל חברה משקל שווה במדד.

כעת למספרים, כל תפקידים הוא לציין כמה מתוך החברות הגדולות ביותר בבורסה מרכיבות את המדד. לדוגמה ת"א 35 מורכבת מ-35 החברות הגדולות בבורסת ישראל, וכך גם לגבי ת"א 125 המרכיב את 125 החברות הגדולות בישראל מבחינת שווי שוק לכדי מדד אחד. לצורך השוואה מדד ת"א All Share מורכב מכלל המניות בבורסת ישראל, והוא מכיל 417 מניות.

הפיזור הרחב נותן מצד אחד ביטוי גם למניות הקטנות הנחשבות לתנודתיות יותר עקב שווי השוק הקטן שלהן, כלומר לכאלו שיכולות לקפוץ בהרבה אחוזים ביום, אך מצד שני החשיפה לאותן מניות תנודתיות עשויה גם להשפיע לרעה על התשואות שכן הן עלולות לצנוח גם עשרות אחוזים ביום. כך או כך היות ויש כל כך הרבה מניות במדד השפעתן של מניות בודדות לרוב אינן מורגשות, והוא מבטא יותר את ההלך הכללי בשוק.

השקעה במדדים, כדאי?

כאמור, הדבר תלוי בכם ובאופי שלכם כמשקיעים. ככל שאתם מעוניינים לפעול על בסיס יום יומי וברשותכם סכום כסף המספיק לחשבון מסחר שמאפשר זאת ייתכן ותהיו מעוניינים להשקיע בעצמכם על ידי לקיחת קורסים או קריאת ספרים שונים כדי להשתמש בטקטיקות מסחר שונות שבעזרתן תוכלו לגבור על התשואות שמייצר השוק.

אולם, אם אנכם משקיעים מתוחכמים, וברצונכם לסגור סכום כסף ולא לגעת בו יותר מדי ייתכן והשקעה בממדים היא בהחלט התשובה עבורכם. הרציונל מאחורי השקעה במדדים אומר שככלל אצבע, בורסות נמצאות בתהליכי גדילה לאורך השנים בצורה כמעט מוחלטת. לכלל הזה כמובן יש סייגים וניתן למצוא בהיסטוריה הכלכלית של העולם בורסות שקרסו ולא התאוששו, או שלקח להן כמה עשורים טובים עד שחזרו לנקודת השיא שהיו בה טרם המשבר. בניגוד למה שנהוג לחשוב לא מדובר רק על כלכלות במדינות כושלות, ולהרחבה תוכלו לקרוא מעט על שהתרחש ביפן לפי שלוש או ארבע עשורים.

לאחר האזהרה, אם נבחן לפי המתרחש ברוב העולם, וככל שישראל תמנע מקריסה כלכלית לאורך זמן, ייתכן בהחלט והשקעה במדדים תניב לכם תשואה יפה ויציבה יחסית מבלי שתצטרכו לעשות שום פעולה מלבד קנייה, שכחה, ומכירה בעוד מספר שנים. יש לציין שאסטרטגית השקעה זו מומלצת לרוב למשקיעים לטווח ארוך – ארוך מאוד, ועשויה שלא להתאים למי שמחפשים לשים את הכסף לכמה שנים בודדות במטרה לעשות מכה ולהוציא אותו. זכרו שאין לדעת מתי הבורסה תצנח מהקורונה, או עקב מלחמה או כל ברבור שחור אחר שיגיע, ולכן אם מדובר בכסף שאתם צריכים למשהו כמו רכישת דירה או השקעה שאתם יודעים שתצטרכו עבורה סכום גדול מומלץ לשקול היטב כניסה לבורסה וגם למדדים הנחשבים באופן יחסי סולידיים יותר.

אוקי אז מדדים, למה בישראל?

מבלי שתתעייפו מהפתיח הלקוני, גם התשובה לשאלה זו קשורה באופן ישיר לאופי שלכם כמשקיעים, להבנה, ולרצון ללמוד ולהתפתח בתחום. אנשים רבים בישראל מעדיפים להשקיע בבורסה המקומית בין היתר כיוון שזה "קרוב" ובעברית. הסיבה שקרוב הוכנס למירכאות היא שאף שהבורסה פיזית קרובה יותר אין לכך לרוב כל משמעות, שהרי ההשקעה מתבצעת דרך מחשב וניתנת לביצוע דרך כל מקום בעולם. ואולם, פרשנות מתאימה יותר לאותה קרבה שמעודדת ישראלים להשקיע בארץ היא ההיכרות עם החברות המרכיבות את המדדים השונים, ובעיקר ריבוי חומרי הקריאה והמידע הזמין בעברית עליהן.

בכך ניתן למצוא בקלות יתרון על פני השקעה בבורסות שונות בעולם כמו בורסת אוסטרליה או איטליה למשל, ואפילו על פני בורסות מוכרות יותר כמו של גרמניה או ארצות הברית ככל שאנגלית היא לא שפה בה יש לכם מספיק בטחון כדי לבצע השקעות ולהתנהל עם מערכת שאיננה בעברית.

אנשים נוספים משקיעים בארץ מבחירה הנשענת על מניעים ערכיים, ואולם באשר לכך כל אחד יעשה כראות עיניו ודעתו האישית. בדומה לכך אנשים בוחרים להשקיע בסקטורים ירוקים כאלו ואחרים, או שקשורים לרפואה לנוכח המשבר. ככל הנראה ככל שאנכם משקיעים המחזיקים בכיסם מיליוני דולרים ומעלה תרומתכם למאמץ לא ממש תורגש, ולצד זאת כאמור כל אחד ומה שנראה נכון בעיניו.

ומה עם התשואות?

מדדים באופן כללי מייצרים תשואה ממוצעת נאה לאורך השנים, וככל שאתם מסתפקים באיזור ה7% לשנה תוכלו להיות שמחים עם SPY 500 שמתבסס על 500 החברות הגדולות בארצות הברית. באשר לארץ בחינה של המדדים השונים מביאה אותנו למסקנה שהמדד ת"א All Share הוא בחירה לא רעה בכלל שכן ב-10 השנים האחרונות עשה תשואה פנטסטית של 95.99%, השקולה לכמעט הכפלת הכסף שלכם.

יש לחשב כמובן ריבית דה ריבית כלל שנשארתם מבלי להוציא את הכסף, וכן אירועי מס שונים כדי לקבל את התוצאה המדויקת, ואולם מדובר בתשואה לא רעה בכלל. תשואה זו מקבלת יחסי ציבור טובים במיוחד כשאר משווים אותה לתשואה ב-10 השנים האחרונות במדד ת"א 35, אשר עמדה על 58.12% בלבד, ואולם היא מחווירה כשמשווים אותה למדד ת"א 90 שעשה 195.57% עבור הכסף שלכם.

מסך הנתונים הבודדים שהובאו ניתן ללמוד מספר דברים, ובניהם ראשית שגדול או מרוכז יותר לא שווה בהכרח רווחי יותר, ואולם שגם החוק ההפוך אינו נכון ומדד רחב יותר או שיש בו מניות קטנות יותר אינו רווחי יותר בהכרח.

ואולם הכלל החשוב ביותר הוא שתשואות העבר אינן מלמדות בהכרח על העתיד, ושמלבד עקרונות כללים קשה לצפות אותו. לכן בהשקעתכם מומלץ להתייעץ עם מומחים לתחום שיעזרו לכם דרך הבנת הצרכים שלכם ונתוני השוק העכשוויים.

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper