מניית אלביט מערכות

אלביט מערכות בע"מ היא בין החברות המובילות בתחום התעשייה הביטחונית. מניית החברה כלולה במספר מדדים בבורסה לניירות ערך בישראל ומשפיעה רבות על השוק, אם האם עדיף להשקיע בה שלא כחלק ממדד?
מניית אלביט מערכות

אלביט מערכות בע"מ היא בין החברות הגדולות בישראל, ובעולם בתחום התעשייה הביטחונית. מניית החברה כלולה במספר מדדים בבורסה לניירות ערך בישראל ומשפיעה רבות על השוק, אם האם עדיף להשקיע בה שלא כחלק ממדד?

מניית אלביט מערכות הינה מנייה דואלית הנסחרת בנאסד"ק תחת הסימבול ESLT המייצג את ראשי התיבות Elbit Systems Ltd, וכן בבורסה לניירות ערך בתל אביב תחת השם אלביט מערכות או בתרגומו הפשוט ELBIT SYSTEMS, מספר המניה שלה הוא 1081124.

המנייה הישראלית נכללת במספר רב של מדדים בישראל ובניהם ניתן למנות את תל אביב 125 בוא משקלה במדד הוא 2.41%, תל אביב 35 עם 3.59%, תל אביב בלוטק גלובל עם 2.07%, וכן בתל אביב טכנולוגיה ותל אביב טק עילית שם היא מהווה אחוז משמעותי מכל מדד עם קצת יותר מ-5% בשני המדדים. מלבד אלו החברה נכללת בעוד עשרה מדדים וכחמש עשרה סך הכל, דבר המעיד על גודלה ושוויה העצום על נוף הבורסה המקומית.

תחומי העיסוק העיקריים

אלביט מערכות בע"מ הינה חברת הייטק בטחונית ישראלית, מרכז עיסוקה סובב סביב פיתוח וייצור מערכות לוחמה ומודיעין המשמשות את כוחות היבשה, האוויר והים. המערכות שמפתחת ומשווקת אלביט מגוונות וכוללת אלקטרוניקה, ארטילריה, לייזר ועוד מגוון אמצעי לחימה ומודיעין שקצרה היריעה מלהכיל. בשנים האחרונות התמקדה בנוסף במערכות שליטה ובקרה, מודיעין ותצפית.

מלבד אמצעי הלחימה ואיסוף המודיעין המוכרים לנו כאזרחים פשוטים מן השורה, עובדת אלביט על מערכות לייזר מתקדמות אותן מייעדים להחליף בבוא הזמן את כיפת ברזל בין היתר, בנוסף לאלביט ידע רב בתחום הלוחמה האלקטרונית, והיא אף הוגדרה כתשתית ידע לאומית על ידי מדינת ישראל ומשרד הבטחון.

כפי שניתן להבין לאלביט מחלקת מחקר ופיתוח מהטובות בעולם, ואליה מצטרפות רכישות רבות שביצעה החברה בשנים האחרונות. בבולטות שבהן ניתן למנות את תעש מערכות שרכשה ב-2018, וכן את החטיבה לאמר"ל (אמצעי לראיית לילה) שרכשה ב-2019 מחברת האריס שמארצות הברית. לאלו מצטרפת הרכישה של ספרטון שבוצעה ב-2020, חברה המתמחה בלוחמה בצוללת, וכן רכישת BAE Systems Rokar  שדווח עליה באפריל השנה, חברה המייצרת מערכות ניווט והנחיה לפצצות של חטיבת היבשה.

מה מעניין בה כמשקיעה או משקיע?

נכון לכתיבת שורות אלה אלביט לא הראתה תשואה יפה בשלוש השנים האחרונות בבורסה לניירות ערך בתל אביב, והיא עומדת על 0.12% בלבד. אולם, מתחילת השנה עלה שווי המנייה של אלביט מערכות בע"מ בכ-11.52%, ובשלושת החודשים האחרונים בכ-8.29%, כך שאלו מכם העוסקים בניתוח טכני ודאי יוכלו למצוא עניין בעליותיה.

החברה מציגה מכפיל רווח יפה ביחס לסקטור שלה, העומד על 25.16, וכן רווחים תפעוליים ונקיים נאים. מחיר מניה בודדת כעת עומד על סביב ה-460 ₪ בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ונדרשת פעולה הכוללת מינימום 11 מניות כדי לבצע מכירה או קנייה. מחירה של מנייה בודדת בנאסד"ק עומד על 146 דולרים, כאמור נכון לכתיבת שורות אלה.

ואולם, מלבד קנייה ומכירה מניית אלביט מערכות עשויה לעניין גם מפאת העובדה שהיא מחלקת דיבידנד, רק לפני ימים בודדים חילקה המנייה דיבידנד בגובה שקל וחצי למנייה, השווה לתשואה של 0.03% משווי המנייה. מלבד החלוקה האמורה ב-13/9/21 חילקה החברה דיבידנדים במהלך השנה ב-21/6, ב-26/4, ב-4/1 ואלו היו על סך 1.43 ₪, 1.44 ₪, ו-1.42 ₪ בהתאמה. בשנה שעברה חולקו דיבידנדים כמעט זהים מבחינת התאריך והסכום, כאשר ברבעון הראשון והשני הם היו גבוהים יותר ועברו את ה1.5 ₪ , ואילו ברבעון השלישי עמדו על 1.2 ₪ בלבד.

כמו כן, מנכ"ל החברה ונשיאה בצלאל מכליס משמש בתפקידיו מ-2013, דבר אשר בהחלט מעיד על יציבות ושביעות רצון ממנו ומתפקוד ותוצרי החברה.

פעילות החברות הבנות

לאלביט מערכות בע"מ ישנן חברות בנות רבות דרכן היא מבססת את פעילותה, החברות מפוזרות במקומות רבים בעולם בניהם ארצות הברית שם ניתן למנות את ELBIT SYSTEMS OF AMERICA, LLC ואת כלל החברות המוחזקות על ידה בניהן: INNOVATIVE CONCEPTS- INC , INTERNATIONAL ENTERPRISES- INC, KOLLSMAN- INC, M7 AEROSPACE LLC ועוד. בנוסף לאלביט מערכות בע"מ חברות בנות הרשומות בגרמניה [TELEFUNKEN RADIO SYSTEMS GMBH], בברזיל [AEL SISTEMAS S.A, ARES AEROSPACIAL E DEFESA S.A], בהודו [HALBIT AVIONICS PRIVATE], אנגליה [FERRANTI TECHNOLOGIES GROUP] וברומניה [ELBIT SYSTEMS S.A].

בנוסף לאלו לאלביט בע"מ חברות בנות נוספות אשר חלקין רשומות בארץ, ובמקומות נוספים בעולם, סך החברות הבנות מגיע לכ-32 כאלו. מודל העבודה של אלביט מערכות בע"מ מבוסס במידה רבה על החברות הבונות ויוצר מעין היררכיה ניהולית כאשר כל חברת בת מתמחה במספר תחומים ושווקים.

אלביט כחברה עם ערך מוסף

מי שמשקיע או משקיעה בין היתר ממניעים ערכיים לבטח ימצא באלביט מספר נקודות שיעזרו לו לבחור בה כחברה להשקעה. ראשית, אלביט היא בין החברות אשר פועלות בהכי הרבה ערים ויישובים במדינת ישראל, בניהם ניתן למנות את: חיפה, נתניה, רעננה, בני ברק, רמלה, חולון, רחובות, נס ציונה וכן ערים רבות ויישובים בפריפריה: יוקנעם עילית, תל חי, כרמיאל, נוף הגליל, קריית שמונה, ערד, שדרות, רמת בקע ובאר שבע.

כמו כן, לאלביט היסטוריה ארוכה של העסקת עובדים בישראל, ונכון להיום היא בין המעסיקים הגדולים במשק עם כ-14,000 עובדות ועובדים. בנוסף לכך ב-2010 הוענק לחברה דירוג פלטינה על ידי ארגון מעלה לאחריות תאגידית.

נקודה זו עשויה לעניין גם את אלו שאינם מגדירים עצמם באופן רשמי כנכנסים לקטגוריה בתחילת הפסקה הקודמת, וזאת משום שמחקרים רבים מראים על חיבור ערכי בין העובדים למקום עבודתם כאחת מן הסיבות המובילות לנאמנות לחברה ולשביעות רצון ופרודוקטיביות.

האם כדאי להשקיע באלביט שלא כחלק ממד?

התשובה לשאלה קשורה באופן ישיר לאופי שלכם כמשקיעים תחילה, ושנית לאסטרטגיה שאתם מאמינים בה. אם הנכם משקיעים מתוחכמים היודעים לעשות שימוש בכלים מעט מתוחכמים יותר בהחלט תוכלו להתעניין בהשקעה במניית אלביט מערכות בנפרד מהמדדים הרבים להם היא שייכת, ניתוחים פנדומנטליים או טנכיים שונים בהחלט מעלים נקודות מעניינות ששוות בדיקה.

ואולם, אם אנכם מעוניינים להיות במעקב יחסית צמוד לשוק ולמנייה, בהחלט באפשרותכם לבחור במדד שמשקלל את המנייה לפי אחוזיה השונים ובהתאם לסקטורים בהם אתם מאמינים. למרבה הצער שלום עולמי לא נראה מעבר לפינה, וחרף קיום הסכמי אברהם נראה שגם למזרח התיכון עוד צפויות שנים רבות של עימות בטחוני, לא ניתן להגיד שזהו דבר טוב, ואמנם זוהי המציאות ולמעשה אחד ממקורות הפרנסה הגדולים של אלביט מערכות בע"מ ולכן בהחלט ייתכן ולחברה יש עתיד מבטיח.

סיכומו של דבר

אלביט מערכות בע"מ הינה חברה מהמשפיעות הגדולות בישראל, ובעולם בכל הקשור לתחום הפיתוח והייצור הבטחוני וטכנולוגיות איסוף המודיעין. החברה מתמחת בטכנולוגיות לחימה והגנה ביבשה, באוויר ובים, והידע העצום שלה בשילוב האופן שבו היא נבנית כחברה המורכבות מלמעלה מ-30 חברות בת המתמחות כל אחת בתחומה ובשווקים הרלוונטים לה הופכים אותה לחברה עמידה ואמינה עבור המשקיעים. אסטרטגיית הרכישה שלה בצירוף המצב הבטחוני בישראל ובעולם מבטיחים לה ככל הנראה עתיד ורוד בפן הכלכלי, והיציבות המשתקפת במנכ"ל והנשיא שלה שתכף סוגר עשור בתפקידיו מאפשרת אף היא להניח שנתוני החברה לא צפויים להשתנות לרעה.

 

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper