מסחר במניות

סחר במניות

אנו שומעים רבות על מסחר בבורסה במניות. מה זה אומר? איך אפשר להרוויחה כסף מכסף?

מהי מניה?

מניה היא נייר ערך המעניק לבעליו המחזיק בו זכויות ובעלות חלקית על חברה מסויימת, לפי הערך היחסי שלהן. כלומר, אם יש לי מניות בשווי 30% של חברה מסויימת- המשמעות של זה היא שאחוז זה בערך החברה הוא בבעלותי. מאחר והמניה היא באחוזים, ככל שערך החברה יעלה, כך שווי המניה יעלה, כלומר יהיה לי יותר כסף. להליך כזה  אנו נקרא יצירת רווח הון. תהליך זה עובד גם הפוך במקרה בו ערך המניה יורד, אז בעליה מפסיד כסף.

בנוסף לכך, לבעל המניה יש יכולות שליטה בקבלת החלטות בחברה על ידי השתתפות בהצבעות האסיפה הכללית, ולהינות מדיבידנדים – חלוקת הרווחים של החברה.

ישנם מספר סוגי מניות: מניות בכורה, מניות דואליות, מניות הטבה ועוד, שמשפיעות על הדרך לסחור בהן. על מנת לסחור במניות בבורסה דרוש ידע רב כך שהדבר יעשה באופן מוצלח.

 

איך סוחרים במניות?

המסחר בבורסה מתנהל באופן שקוף, פתוח וגלוי לכולם. הוא מתבצע באמצעות פקודות קניה ופקודות מכירה, שמבצע חבר הבורסה, ועל ידי מערכות מחשב הן מוצלבות ומותאמות זו לזו.

ישנן מספר אסטרטגיות למסחר במניות. בעיקרן האסטרטגוית נחלקות לשתיים עיקריות: ניתוח פונדימנטאלי של החברה, וניתוח טכני לצורך מסחר במניות. הניתוח הופנדימנטאלי יתמקד בחברה ובנתונים הפנימיים שלה- הסוחר יעבור על הדו"חות הפיננסיים שלה, על יכולות הייצור, תוכניותיה לעתיד, שווקים, מתחרים, חברי ההנהלה שלה ועוד, וכך ינסה לצפות את סיכויי הגדילה שלה ולהעריך האם היא שווה להשקעה בשל צפי לצמיחה עתידית או שלא.

גישה שונה לחלוטין להערכת מניה היא הניתוח הטכני שלה. הסוחר יבחן מגמות שונות של גרפי עליה וירידה של מניות שונות שנסחרו בעבר בבורסה. הוא ינסה לנתח מגמות שונות של מסחר בבורסה ולחזות את הדפוסים לפיהם תפעל המניה לפי דפוסים שונים בהם נסחרו מניות שונות בעבר. בניגוד לניתח פונדימנטאלי אין פה מחקר על יכולות הצמיחה של חברה זו באופן פרטיקולרי אלא מבט על שוק המניות כגוף המתפקד באופן עצמאי, ללא נתונים ריאליים. בנוסך לכך, ישנן עוד שיטות רבות המשתמשות בכלים אלו ואחרים על מנת לסחור במניות.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper