השוואת קופות גמל

השוואת קופות גמל

כאשר מחליטים לבחור בקופות גמל כאפיק השקעה, יש מספר קריטריונים שחשוב לעבור עליהם כדי להצליח לבחור בקופת הגמל המתאימה ביותר לצרכים שלכם.

רמת הסיכון

רמת הסיכון היא פרמטר שחשוב להחליט לגביו בטרם מתחילים את ההשוואה בין הקופות השונות. ככל שרמת הסיכון של קופת הגמל גבוהה יותר, התשואה ממנה תהיה גבוה יותר. עם זאת, ישנם כאלו שמעדיפים תשואה יותר נמוכה יחד עם שקט נפשי וידיעה שהכסף שהושקע נמצא במקום בטוח תמיד. לכן, חשוב להחליט מראש מה רמת הסיכון הרצויה ובהתאם לכך לבחון את קופות הגמל השונות.

דמי הניהול של הקופה

דמי הניהול משתנים מקופה אחת לאחרת, ויש לשים לב לכך כאשר מתלבטים בין מספר קופות גמל בעלות תשואה דומה. על אף שדמי הניהול בקופת גמל נמוכים יחסית בסכומי השקעה גדולים הפער יכול להיות משמעותי מאוד ולכן לא כדאי להקל ראש בכך.

מסלולי השקעה

אחד הקריטריונים החשובים בעת השוואת קופות גמל הוא מסלול ההשקעה שלהן. האם ההשקעה במסלול מנייתי, סולידי או כלכלי? איך זה משפיע על היציבות שלהן ועל התשואה בשנים האחרונות? חשוב גם לזכור כי בכל עת ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה השונים ולא מדובר בהתחייבות לכל משך ההשקעה.

תשואת קופת הגמל

תשואת קופת הגמל היא הדבר הראשון שיש לבדוק כאשר מסתכלים על קופות גמל. יש להשוות בין הקופות גם את התשואה של השנה האחרונה וגם את התשואה בחמשת השנים האחרונות. התשואה בשנה האחרונה מאפשרת לראות אם קופת הגמל באמת רווחית, אולם כדי להבין את מלוא הפוטנציאל של הקופה יש להסתכל על התשואה ברמת המאקרו.

כך למשל, גם אם קופת גמל הייתה בשנה האחרונה רווחית מאוד לא בטוח שכדאי להשקיע בה אם במהלך ארבעת השנים שקדמו לה התשואה הייתה נמוכה מאוד. וכן הפוך – אין סיבה לפסול קופת גמל שהשנה התשואה שלה הייתה נמוכה במיוחד אם בשנים הקודמות התשואה הייתה גבוהה מאוד.

בנוסף, יש להשוות את תשואת קופת הגמל ביחס למדדי השוק השונים – מדד המניות, מדד האג"ח, מדד שער הדולר ומדד שארפ.

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper