מדדים גלובליים

השקעה בשוק ההון היא עסק מסובך, על כך יעידו כל מי שהתנסה בעניין, ממשקיעים מתחילים ועד לברוקרים המנוסים והמשופשפים ביותר. הבנת השוק וכיווני ההשקעה השונים בו דורשת עיבוד של אינספור פרטי מידע שונים ועיבודם לכדי תמונה קוהרנטית ממנה ניתן להבין איפה וכיצד ראוי להשקיע.
מדדים גלובליים

השקעה בשוק ההון היא עסק מסובך, על כך יעידו כל מי שהתנסה בעניין, ממשקיעים מתחילים ועד לברוקרים המנוסים והמשופשפים ביותר. הבנת השוק וכיווני ההשקעה השונים בו דורשת עיבוד של אינספור פרטי מידע שונים ועיבודם לכדי תמונה קוהרנטית ממנה ניתן להבין איפה וכיצד ראוי להשקיע. הכלי העיקרי בו משתמשים משקיעים בכל רחבי העולם על מנת לקבל מידע על השוק הוא מדדים שונים, המספקים תמונה מסוימת של מצב השוק ברגע נתון.

מדדי מניות

רוב מדדי המניות המוכרים לנו מתמקדים בענף מסוים, או לרוב מדינה או בורסה מסוימת. מדדים המתמקדים במדינה מסוימת ישקללו את מחיריהן של המניות המובילות הנסחרות בבורסה באותה המדינה. בין המדדים המובילים שניתן למצוא בקטגוריית מדדים זו הם מדד דאו ג'ונס, המשקלל את המניות המובילות של חברות אמריקאיות בבורסת ניו יורק (וול סטריט), מדד ניקיי, המתמקד בבורסה היפנית בטוקיו, מדד דאקס המשקלל את מחיריהן של המניות המובילות בבורסת פרנקפורט בגרמניה ועוד. אמנם מדדים אלה מתמקדים במדינה ובורסה ספציפיות, אך השפעתן היא גלובלית.

מדדים גלובליים

עיקרון חשוב בשוק ההשקעות הוא הפיזור. על מנת ליצור תיק השקעות שביצועיו אינם תלויים במצבה של מדינה מסוימת או במצבו של שוק מסוים, הפתרון הוא כמובן ליצור תיק השקעות מגוון שמכסה מדינות וענפים רבים ברחבי העולם. במקרה כזה עלינו לעקוב אחר הביצועים של שווקים ובורסות מגוונים.

השאלה המתבקשת היא כמובן האם קיימים מדדים שמשקללים נתונים מבורסות רבות ברחבי העולם, מדדים גלובליים, המצביעים על כיוונו של שוק ההון העולמי. התשובה לשאלה זו היא כן. קיימים מספר מדדים המשקללים נתונים ממספר גדול של מדינות ברחבי העולם. שקלול משקלה של כל מדינה במדד תלוי במשקל שווי השוק היחסי שלה ביחס למדינות האחרות במדד. המדד החשוב ביותר מביניהן הוא מדד MSCI.

מדד MSCI

מדד העוקב אחר שוק ההון במדינות ברחבי העולם. המדד מחולק לכמה רמות. הרמה הגבוהה, "ליגת העל" של המדד, עוקב אחר 24 המדינות המפותחות, שמשקלן בשוק העולמי גדול, כמו ארצות הברית, יפן ובריטניה. הרמה השנייה היא המדינות המתפתחות, הכולל 26 מדינות ביניהן מצרים, פרו ואינדונזיה. מדד מדינות הפרונטיר הוא הרמה השלישית, וכלולות בו מדינות העושות את צעדיהן הראשונים בשוק ההון ושהשווקים בהם ברמת פיתוח נמוכה, כמו חוף השנהב, ויאטנם וליטא. אפשר לציין בגאווה כי ישראל כלולה במועדון היוקרתי של המדינות המפותחות, מה שאומר ששוק ההון הישראלי מהווה אחוז מכובד, גם אם יחסית קטן, משוק ההון העולמי.

מדדים נוספים

כמובן שקיימים מדדים גלובליים נוספים מלבד הMSCI. מדדים מסויימים מביניהם מתמקדים באזורים גיאוגרפיים נרחבים כמו המזרח הרחוק או אירופה, וחלקם מתמקדים בענפים מסויימים בשוק בראייה גלובלית. על מנת ליצור תיק השקעות מגוון ומפוזר, שביצועיו יתפרשו על פני מספר רחב של מדינות ושווקים, יש להיעזר במדדים מסוג זה.

 

 

 

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper