מניית אלקטרה

מניית חברת אלקטרה אלקטרה עולה בעקביות כבר מספר שנים והיא נחשבת למניה יציבה וחזקה. בואו להכיר את מניית אלקטרה והפיקו תשואות גבוהות במיוחד

קבוצת אלקטרה, היא קבוצה ענקית שעוסקת בתחום הנדל"ן ודוגלת בכך שהחברה תספק ללקוחות את כל מה שהם זקוקים לו בכל שלבי תהליך בניית הנכסים ותחזוקם. החברה נחשבת לאחת הגדולות והיציבות בארץ והיא נסחרת במדד תל אביב 35 בבורסה. מניית הקבוצה נקראת Electra. שווי המניה של הקבוצה עולה בעקביות כבר מספר שנים וב-3 שנים האחרונות במצטבר תשואת המניה עמדה על 131.45%.

מי היא קבוצת אלקטרה?

קבוצת אלקטרה קיימת כבר יותר מ-70 שנה כאשר היא נוסדה בשנת 1945, וכיום היא מבצעת פרוייקטים במספר יבשות, ב-17 מדינות. הקבוצה נסחרת בבורסה לניירות ערך מאז שנת 1971, במדד תל אביב 35. כיום הקבוצה נמצאת בבעלות קונצרן "אלקו".

הקבוצה התחילה את דרכה כחברה קטנה לשלבי גמר של ייצור מזגנים, ועם השנים התפתחה והפכה לקבוצה ענקית הכוללת 3 חברות:

  • אלקטרה בע"מ– החברה הראשית, חברה ציבורית הנסחרת בבורסה בתל אביב במדד תל אביב 100, שעיקר פועלה בתחום תשתיות הבנייה והנדל"ן. החברה מחולקת ל-4 חטיבות הכוללות חטיבת אלקטרומכניקה שאחראית על תחום מיזוג אוויר, חשמל וצנרת, חטיבת מעליות ודרגנועים, חטיבת בנייה וחטיבת ניהול ואחזקת מבנים.
  • אלקטרה מוצרי צריכה- חברה ציבורית שגם כן נסחרת בבורסה בתל אביב במדד תל אביב 125. מייצרת ומשווקת מוצרי חשמל ומיזוג אוויר. משנת 2017 גם מחזיקה את חברת התקשורת "גולן טלקום".
  • אלקטרה נדל"ן- פועלת בתחומי הנדל"ן בארץ ומחוצה לה. נסחרת בבורסה בתל אביב במדד תל אביב 125. יוזמת מפעלי נדלן למגורים או למסחר בארץ ובמקומות אסטרטגיים באירופה. החברה עובדת מול שותפים ומקפידה על בנייה בסטנדרטים גבוהים.

בתחילת 2021 הקבוצה הוסיפה לעצמה עוד תחום אחריות: הקבוצה רכשה את חברת אפיקים המחזיקה בזיכיונות הפעלה של קווי תחבורה ציבורית ודרך חברה זו הקבוצה נכנסת לתחום התחבורה הציבורית בישראל. בהמשך השנה, הקבוצה רכשה גם את הבעלות על חברת "אגד תעבורה".

הקבוצה דוגלת בעבודה באופן רב תחומי שמשלב גם את החברות הבנות שלה, כך שהחברה מספקת שירות ועבודה ממגוון סוגים שונים בהתאם לצורך של הלקוחות, בכל שלב ושלב בפרוייקטים שהיא עושה. כל השירותים שהלקוח צריך ניתנים תחת קורת גג אחת.

הקבוצה עובדת גם עבור המגזר הציבורי וגם הפרטי. בארץ יש פרוייקטים רבים ומוכרים שעברו תחת ידי החברה: מנהרות כביש 6, נתיבים מהירים בגוש דן, תחנת הכוח שורק, מוזיאון ישראל, מוזיאון יד ושם, כביש 471, חלק מקו הרכבת המהיר לירושלים, עיר הבה"דים ועוד.

אלקטרה גם משתדלת לשים דגש על מעורבות חברתית בקהילה המקומית בה היא נמצאת והיא משתדלת לטפח קשרים ארוכי טווח עם עמותות שונות ומיזמים ממשלתיים. הקבוצה מציעה לעובדיה להתנדב, באמצעות ארגון "ציונות 2000", במגוון פעילויות חברתיות כמו פעילויות ספורט לאנשים בעלי מוגבלות התפתחותית, מרכזי דיור של אנשים בעלי צרכים מיוחדים, מרכז הבוגרים של עמותת איל"ן בתל אביב ועוד.

לאורך 7 שנים, בין השנים 2008-2015, הקבוצה נתנה חסות לקבוצת הכדורסל מכבי תל אביב.

אלקטרה היא החברה הישראלית היחידה שנמצאת במדד ENR 250 העולמי, כבר מספר שנים ברציפות, והיא נמצאת במקום 210.

מניית קבוצת אלקטרה

הקבוצה נחשבת יציבה מאוד מבחינה כלכלית ודבר זה מושך אליה עוד ועוד לקוחות ומשקיעים הרוצים תמורה בטוחה לכסף שלהם. שווי השוק של כלל ניירות הערך של החברה עומד על 7,739,380,000 שקלים. המנייה נסחרת לפי מכפיל רווח גבוה יחסית – 62.78. מצד אחד מכפיל הרווח הגבוה מעיד על חברה יקרה יחסית ששוייה לכאורה אינו מצדיק את הרווחים שלה, אולם מהצד השני הנתון הגבוה מעיד על אמון המשקיעים בחברה ובהנהלתה.

ההון העצמי של אלקטרה מוערך בכ-1.19 מיליארדי שקלים. בשנת 2020 הכנסות הקבוצה עמדו על 7.71 מיליארד שקלים. הרווח הגולמי של החברה עמד באותה שנה על 649 מיליון שקלים, הרווח התפעולי עמד על 361 מיליון שקלים והרווח הנקי עמד על 181 מיליון שקלים.

כפי שאמרנו, מניית הקבוצה נסחרת בבורסת תל אביב על פי השם  Electra, ובה נתמקד. המנייה נכללת במדד תל אביב 35. מדד תל אביב 35 כולל את 35 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה ועומדות בתנאי הסף של המדד. (בעבר נקרא מדד תל אביב 25). מניות החברות שתחת הקבוצה נמצאות במדד תל אביב 100.

תנודות במחיר המנייה והסיבות לכך

מניית הקבוצה עומדת נכון ל-26.09.21 על שווי של 2,025 שקלים. במהלך השנה האחרונה שווי המניה עלה בעקביות כאשר הוא עמד על כ-1,500 שקלים באוקטובר 2020. לפני 3 שנים, שווי המניה היה כ- 800 שקלים בלבד, ולפני 5 שנים, בסוף שנת 2016 מניית החברה עמדה על שווי של 520 שקלים.

בכך, ניתן לראות שבשנה האחרונה ערך המניה עלה ב- 30.42% לאורך 3 השנים האחרונות הוא עלה ב-131.45%, ובחמש שנים האחרונות, ערך המנייה הכפיל את עצמו כמעט פי ארבעה – עלייה של 286.71%. גם אם יש מספר ימים שערך המניה בהם יורד, המגמה הכללית היא עלייה מרשימה בשווי המניה ובכך גם עלייה בתשואת המשקיעים ומחזיקי המניות.

אולם, בין השנים 2010 ל2016 לא חל שינוי שם ממש במניית החברה: באפריל שנת 2010 שווי מניית החברה עמד על 420 שקלים. באוגוסט 2012 המנייה הגיעה לשפל – 250 שקלים. כלומר בין השנים 2010 ל2016 תשואה המנייה עמדה על כ- 30%, תשואה נמוכה יחסית עבור פרק זמן של 6 שנים.

אם כן מצינו, שבחמשת השנים האחרונות שווי המנייה זינק בפי ארבעה כמעט, ואולם בשש השנים קודם לכן שווי המנייה כמעט ולא עלה, ואף ספג ירידות משמעותיות. הסיבה לפער המשמעותי הזה תלויה בשני גורמים:

ראשית, הזינוק במחירי הנדל"ן בשנים האחרונות הביא לעלייה בשווין של כל מניות הנדל"ן – בחמשת השנים האחרונות מדד ת"א נדל"ן זינק בכ- 150%, ואילו בחמשת השנים קודם לכן, בין השנים 2011 ל- 2016, שווי המדד עלה במתינות רבה יותר – כ- 60% בלבד. שינויים אלה בשווי הנדל"ן בישראל משתקפים אף בשווי מניית אלקטרה.

שנית, החברה קיבלה בעשרת השנים האחרונות מספר החלטות חשובות, בניהן רכישת חברת         "אלקטרה תשתיות חופרי השרון" בשנת 2012, רכישת חברת פז מערכות לכיבוי וגילוי אש בשנת 2013, השקת "אלקטרה מגורים" בשנת 2015, והקמת חטיבת טכנולוגית ב- 2017.

התוצאות החיוביות של החלטות קריטיות אלו התבררו רק עם פירסומי הדוחות של השנים האחרונות:  בין השנים 2016 ל2020 הכנסות החברה זינקו ביותר מ- 50%, וניכר שהחברה מצליחה לסגור את חובותיה עקב ההוצאות הכבדות והרכישות הללו, ואף פונה לרכישות והתרחבויות נוספות. מגמה חיובית זו זוכה להערכת המשקיעים, ועל כן שווי המנייה זינק בכמעט פי ארבעה בחמשת השנים האחרונות.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper