מיסוי ביטקוין – חוקים ומידע

איך החוק מתייחס למיסוי ביטקויין ומטבעות קריפטוגרפיים? מה חשוב לדעת ואיזה דיווחים צריך להעביר? לחצו עכשיו לכל הפרטים על מיסוי ביטקויין
מיסוי ביטקוין - חוקים ומידע

הרווחתם מהחזקת מטבעות ומסחר בביטקוין? מזל טוב! זה הזמן לחלוק את הרווחים שלכם עם מס הכנסה. כאשר אנחנו ניגשים להשקיע בביטקוין מציפות אותנו מספר שאלות – "כמה מס עלינו לשלם בעת מכירה של ביטקוין?", "איך יכולים בכלל לדעת שיש לי ביטקוין הרי מדובר במטבע מבוזר", "מה הוא סוג המיסוי?" ושאלות רבות נוספות.

למעשה, גם בביטקוין כמו כל עסקה המתבצעת בשוק המסורתי מחויבת בתשלום לרשויות המס בישראל, החלטנו לעשות עבורכם מעט סדר במטבע ששיגע את העולם.

 

"רגע, ביטקוין זה לא מטבע שלא קשור לאף גוף?"

ביטקוין הינו מטבע מבוזר אשר אינו קשור לאף גוף בנקאי או גורם ממשלתי, מה שגרם לו לקבל תדמית מעט שונה של כסף אשר עובר מתחת לשולחן ללא כל ידיעה של הגופים הממשלתים.

מדובר בחשיבה שגויה מאחר ומדובר בהחזקת נכס לכל דבר אשר מחייבת אותנו במס. יש למס הכנסה ולגופים השונים מספיק דרכים לחקור "כסף" שהגיע אליכם בצורה פתאומית. בכל זאת, הBMW בחנייה שלכם לא שילמה את עצמה.

 

החבר הכי טוב שלכם: מס רווחי הון

לפי חוזר מס הכנסה אשר יצא בחודש מאי 2018 מס הכנסה רואה את המטבעות הוירטואלים אשר משומשים לשם סחר חליפין לא בגדר מטבע לכל דבר, ולא מסתכל על תהליך המרת ביטקוין לשקלים כהמרת מטבע חוץ לפי חוקי בנק ישראל ומס הכנסה.

מס הכנסה מסתכל על מטבעות וירטואלים כנכס נדל ני לכל דבר מבחינת המס החייב, למעשה – בכל מעשה של מכירת ביטקוין תהיו חייבים לשלם מס רווח הון בשיעור שעומד על 25% נכון לכתיבת שורות אלו. (פברואר 21).

כמו כן, חשוב לזכור שמס רווח ההון חל אך ורק על הרווח מהמכירה ולא על הסכום עצמו.

 

טופס 1399 – דוח שנתי שכל משקיע במטבעות וירטואלים צריך למלא

רשות המיסים החליטה שמדי שנה תצטרכו להגיש טופס 1399, טופס זה נקרא "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס", טופס זה יצטרף אל הדיווח השנתי הכללי אשר אתם עושים אל רשות המיסים באמצעות טופס 1301.

הטופס הינו בגדר חובה לכל אלו אשר יצרו רווחים, או לחילופין ביצעו המרת מטבע או מכירות אפילו שלא יצרו להם רווח כלל. הטופס הוא חובה למי שאינו מגיש את הדיווח השנתי לפי טופס 1301.

 

טפסים 1301, 1399: מתי יש לבצע את הדיווח השנתי?

את הדיווח יש לבצע למס הכנסה במסגרת הדו"ח השנתי של כל סוף שנת מס. למעשה שנת המס מסתיימת בסוף כל שנה קלנדרית (31 לדצמבר). חובת הדיווח מוטלת על כל תושב אשר מחזיק במטבעות דיגיטליים, אין זה משנה אם סחרתם או מכרתם את המטבעות.

דיווח שנתי היא מלאכת מחשבת של ממש, למרות שישנם מדריכים והסברים מלאים גם מרשות המיסים על מה אתם צריכים למלא ואיפה אנו ממליצים לכם לקחת רואה חשבון או לחילופין עורך דין המתעסק בתחום הקריפטו. בהנחה ויש לכם נכסים נוספים או שאתם עוסקים עצמאיים יכול להיות שאתם זכאים להחזרי מס רבים, כמו כן הגשה לבד של דו"ח יכולה לגרור אחריה בעיות שיהיה יקר מאוד לתקן אותם אחר כך לבד.

 

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper