תעודות סל בנקים

תעודות סל בנקים הן תעודות סל העוקבות אחר מדד ת"א בנקים. בתי ההשקעות מחזיקים במניות של הבנקים עבור הלקוחות שלהם. רוצים ללמוד עוד? לחצו לפרטים
תעודות סל בנקים

תעודות סל הן תעודות התחייבות שמונפקות על ידי חברות השקעות המתמחות בכך. התעודות נסחרות בבורסה לניירות ערך. התעודות מוערכות על פי הנכס אליו הן צמודות, והרווח שמתקבל מהן מגיע לסכומים גבוהים יחסית רק לאחר פרק זמן ארוך.

התעודות צמודות למדדים מסויימים, כלומר הסל כולל מספר מניות של חברות, והמדד שלהן נקבע על פי קריטריונים מסויימים דוגמת שווי השוק שלהן.

כאשר אדם רוכש תעודת סל, מתייחסים אליו כאילו הוא רכש את כל המניות שבמדד. הרווח או ההפסד ייקבעו בהתאם לשווי המניות שבסל- אם שווי כל המניות ירד הרוכש יפסיד, אולם ברכישת תעודות סל יש ביטחון יחסי כיוון שיש צורך שכל המניות שבסל ירדו מערכן כדי שיווצר הפסד.

ישנם סוגים רבים של תעודות סל- מטבעות חוץ, אגרות חוב, מניות בארץ ובחו"ל, סחורות, נפט, תעודות סל בחסר (כלומר בעל התעודה מרוויח כאשר ערך הסל יורד והפוך) ותעודות סל של בנקים.

תעודות סל בנקים הן תעודות סל העוקבות אחר מדד ת"א בנקים. בתי ההשקעות מחזיקים במניות של הבנקים עבור הלקוחות שלהם. תעודות סל העוקבות אחרי בנקים מאפשרות לקבל תשואה מעליית מניות הבנקים מבלי לרכוש את המניות שלהם באופן ישיר.

בגלל חוק שלא מאפשר לרוכש אחד להחזיק יותר מ5% ממניות הבנק, ישנם בתי השקעות רבים המנפיקים תעודות סל במקום להחזיק במניות.

יתרונות וחסרונות של תעודות סל בנקים

יתרונות:

  • בנקים הם מאוד יציבים יחסית לחברות וגופים אחרים בשוק ותעודת סל בנקים היא אפיק בטוח מאוד להשקעה בסיכון עקב זאת
  • דמי הניהול נמוכים יחסית
  • ניתן למכור את התעודה בכל רגע נתון. עם זאת יש להתחשב בכך שמכירה או קנייה של התעודה לא בהכרח יהיו במחיר זהה או במחיר השווה למחיר המניות בפועל. המחיר ייקבע בהתאם להיצע והביקוש.

חסרונות:

  • כמו בכל השקעה, יש סיכון לכך שמנפיק התעודה לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו ולאפשר לרוכש התעודה לממש את הקניה
  • כפי שציינו לעיל, מחיר התעודה לא בהכרח יהיה זהה לשווי השוק שלה אלא ייקבע בהתאם להיצע והביקוש בזמן המכירה והקנייה.
הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper