נחשפה הטיוטה של חוק ההסדרים

משרד האוצר חשף את הטיוטה של חוק ההסדרים המתוכנן לאישור הכנסת. אלו התחומים העיקריים שתוכנית הכלכלית שלהם אמורה לצאת לפועל
נחשפה הטיוטה של חוק ההסדרים

חוק ההסדרים הינו חוק המובא לאישורה של הכנסת בכל שנה, וכולל שינויים במספר תחומים שונים במשק הישראלי, אשר לדעת הממשלה נצרכים על מנת להוציא לפועל את התכניות הכלכליות שלה.
משרד האוצר החליט לחשוף את הטיוטה של חוק ההסדרים הנוכחי, הכולל שינויים מבניים מהותיים במשק הישראלי, ביום רביעי, השביעי ביולי, בשעת לילה מאוחרת.

התכנית המוצעת בחוק בנויה על בסיס שלושה עקרונות – השקעה בהון האנושי ועידוד תעסוקה, שיפור תשתיות וצמצום רגולציה.
על בסיס אותם עקרונות, כוללת התכנית שינויים בחקיקה הנוכחית במגוון נושאים ותחומים.

יוקר המחיה

אחת מהמטרות המרכזיות של התכנית הינה להפחית את יוקר המחיה באמצעות הכלי של עידוד הייבוא. ההחלטה המובאת בחוק הינה להוריד את חסמי הייבוא, מה שיאפשר ייבוא קל וזמין יותר עבור גורמים רבים יותר. השינוי יתבצע על ידי הפחתה של התקינה הישראלית, כך שגם המוצרים העומדים בתקינה האירופיות יוכלו להיכנס לגבולות המדינה. בנוסף, המדינה תאשר לייבא מוצרים על בסיס הצהרות היבואן או על בסיס האכיפה בשווקים המקומיים, במקום לבצע בדיקות מדוקדקות בכל כניסה לישראל. דרך נוספת אשר נועדה לייצר הפחתה ביוקר המחיה, הינה הגדלה של התחרות בעולם הפיננסי על ידי יישום רפורמות המאפשרות בנקאות פתוחה.

תעסוקה

החוק הציע לאמץ את המטרות שהוגדרו בדו"ח הממשלתי שנערך על ידי משרד העבודה, והציג יעדים בנוגע לעולם התעסוקה שיש להגיע אליהם עד שנת 2030.
דו"ח זה קבע, בין השאר, גם יעדי תעסוקה במגזרים שונים בישראל, כלומר מטרה של אחוזי אנשים עובדים בכל מגזר בפני עצמו. כך, נקבעו יעדי תעסוקה בדו"ח עבור גברים חרדים, אשר מיועדים להגיע ל-70 אחוזים של מועסקים, נשים ערביות המיועדות להגיע לחמישים ושלושה אחוזים, ונכים, שהמטרה היא להגיע לחמישים אחוזי מועסקים.
רפורמה נוספת העתידה להתרחש במגזר התעסוקתי באמצעות חוק ההסדרים, נוגעת לשינוי עומק במערכת ההכשרות המקצועיות.
מטרת הרפורמה היא להקים גוף אשר יאגד תחתיו את כל הגופים העוסקים בהכשרה מקצועית.
כך יתאפשר פיקוח על הגופים הללו וייעול שלהם, מאחר והם כפופים למשרד אחד.
בנוסף, חוק ההסדרים שואף לקדם את ענף ההייטק בישראל ולעודד את צמיחתו. עידוד זה יתבצע בין השאר על ידי קידום של תכנית AI (אינטילגנציה מלאכותית) לאומית חדשה בישראל, עידוד של משקיעי סטארט-אפ מתחילים (הקרויים אנג'לים), ותכנית של העברת ידע מהאקדמיה לתעשיית ההייטק.

דיור

התכנית המוצעת בחוק ההסדרים מציעה ליזמים את האפשרות של הסבה של עד 50 אחוזים משטחי המשרדים המתוכננים על ידם, למגורים. זאת על מנת להגדיל את ההיצע בתחום הדיור בישראל.
בנוסף, יקודם תהליך המאפשר רישוי עצמי בבנייה, אשר עתיד לצמצם את הצורך בביורוקרטיות בנושא.
רפורמה נוספת כוללת תכנית ייחודית שמטרתה לצמצם את הרגולציה ברשות הכבאות וההצלה.

משרדי הממשלה

מתוכנן ייעול וצמצום רגולציות של מערכת המשפט.
במסגרת החוק, הוצעה תכנית ענק השואפת לצמצם את הרגולציה בישראל, בעיקר בקרב מערכת המשפט ובקרב תחום הדיגיטציה הממשלתית, מה שיאפשר להנגיש שירותים רבים לאזרחי המדינה ויאפשר גישה קלה יותר אליהם.
בנוסף, צפויה להתגבש תכנית לשיפור מערך הכליאה.

תחבורה

החוק כולל שאיפות לקדם פרויקטים גדולים בנושא התחבורה הציבורית, כמו פרויקט המטרו ופתרונות נוספים לטווח הקצר. במקביל, תוגבר האכיפה בנתיבי התחבורה הציבורית (נת"צים), על מנת לאפשר שימוש נכון בהם ולקצר את זמני הנסיעה עבור משתמשי מערך התחבורה הציבורית.
בנוסף, צפויה להתאפשר הפעלה של תחבורה ציבורית מקומית על ידי מעסיקים פרטיים ורשויות מקומיות.
באופן מפתיע, אין בתכנית התייחסות לאגרת גודש.

קנאביס

ישנה התייחסות בתכנית חוק ההסדרים לנושא של ייצוא קנאביס מישראל.
המתווה הנוכחי דומה למתווה שהוצג בחוק ההסדרים הקודם, ולכן לא כולל צעד דרמטי מסוג המהלכים הנחשבים לרגישים.
מקורות במשרד האוצר טוענים כי רפורמות רגישות נוספות יפורסמו בהמשך.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper