שיכון ובינוי

שיכון ובינוי בע"מ היא חברת נדל"ן ותשתיות מהגדולות בישראל. החברה יוזמת, מתכננת, בונה ומתפעלת פרויקטים בתחומי האנרגיה, הנדל"ן והתחבורה בארץ וב- 20 מדינות נוספות.
שיכון ובינוי

שיכון ובינוי בע"מ היא חברת נדל"ן ותשתיות מהגדולות בישראל. החברה יוזמת, מתכננת, בונה ומתפעלת פרויקטים בתחומי האנרגיה, הנדל"ן והתחבורה בארץ וב- 20 מדינות נוספות. מניות החברה נסחרות בבורסת תל אביב.

היסטוריה

שורשיה של חברת שיכון ובינוי ניטעו עוד טרם הקמת המדינה. בשנת 1924 הוקמה חברת סולל ובונה על ידי הסתדרות העובדים הכללית באמצעות איגוד מספר קבוצות פועלים, ומיד הפכה לקבלן העבודה המרכזי בארץ. לזכות החברה מספר רב של פרויקטים לאומיים חשובים שהיוו חלק מיסודותיה של מדינת ישראל הצעירה, בניהם הקמת תחנת הכוח בנהריים, הקמת בניין האוניברסיטה העברית בירושלים וסלילת כבישים מרכזיים רבים. בין השנים 1936 ל- 1939 החברה סייעה רבות למאמצי מבצע "חומה ומגדל", בו הוקמו 52 ישובים שקבעו בפועל את גבולותיה של המדינה החדשה.

לאחר הקמת המדינה נותרה החברה בידי ההסתדרות כ- 50 שנה, ותפקיד המפתח שהיה לה כקבלנית התשתיות המרכזית בישראל הלך ופחת עם השנים. עם זאת, ניתן לזקוף לזכותה מספר הישגים מאותה תקופה, והבולט בהם הוא הקמת משכן הכנסת בין השנים 1958 ל- 1966.

בשנת 1989 אוחדה חברת סולל ובונה על עוד חמישה חברות קטנות של ההסתדרות לחברת "שיכון ובינוי", ושנת 1996 נמכר חלקה של ההסתדרות בחברת שיכון ובינוי לחברת "אריסון השקעות" בבעלות טדי אריסון. בשנים שלאחר מכן החברה צמחה רבות וחזרה להיות אחת מחברות הנדל"ן והתשתיות המרכזיות במשק. החברה בנתה גשרים מרכזיים רבים בארץ, וסללה את כביש 6, כביש הנמתח על פני כל מדינת ישראל – 138 קילומטרים אורכו.

בשנת 2007 אימצה החברה גישה סביבתית והחלה לקדם פרויקטים העוסקים באנרגייה מתחדשת. ב2013 זכתה החברה בפרס בגלובוס הירוק, המוענק על מצוינות בפעילות למען איכות הסביבה.

בשנים האחרונות החברה אחראית למספר פרויקטים מרכזיים בארץ, בניהם הקמת הרכבת הקלה בתל אביב ב- 2015, ופרויקט המגורים בנתניה "חלומות צוקי השמורה" ב- 2018, זאת תוך עמידה בתקנים התנדבותיים של בנייה ירוקה. באותה השנה מכרה שרי אריסון את השליטה בחברה לנתי סיידוף במחיר של 1.1 מיליארד דולר. תמיר כהן מונה למנכ"ל החברה וליו"ר הדירקטוריון.

עם השנים החברה הרחיבה בהדרגה את פעילותה לחו"ל, וכעת מקדמת פרויקטים בתחומי הנדל"ן והתשתיות בכ- 20 מדינות.

תחומי פעילות החברה

החברה פועלת דרך מספר רב של חברות בנות ודרכן פועלת במדינות רבות בעולם ומקדמת מספר רב של פרויקטים. תחומי העיסוק המרכזיים של החברה הן אנרגייה, בדגש על אנרגייה מתחדשת, תחבורה, נדל"ן למגורים ונדל"ן מסחרי.

אנרגיה

החברה מקדמת פרויקטים רבים העוסקים בהפקת אנרגייה מתחדשת בארץ ובעולם. מהבולטים שבפרויקטים הללו הוא "אשלים ישראל" – תחנת כח תרמו סולארית המפיקה 121 מגה וואט. התחנה משתרעת על 3900 דונם של לוחות סולאריים, ומספקת אנרגייה ל- 60 אלף משקי בית בישראל. פרויקט דומה הוא "שניאור צאלים" – תחנת כח סולארית המשרעת על 1400 דונם ומפיקה 120 מגא ואט. פרוייקטים נוספים של החברה בתחום האנרגייה הסולארית הן "גבעולים ישראל", ו"נבטים 1 ישראל", תחנות כח סולאריות המספקות 12.5 ו18 מגה ואט בהתאמה, וישנם עוד רבים אחרים.

החברה אף עוסקת בפרויקטים להפקת אנרגייה הידרואלקטרית (אנרגייה המיוצרת באמצעות מים), הבולטים שבהם הן סדרה של תחנות כח הידרואלקטריות בגוואטמלה. כמו כן, החברה מתפעלת תחנת כח בגילבוע לאגירת אנרגייה על ידי שאיבת מים.

החברה אף יוזמת, בונה ומתפעלת פרויקטים להפקת אנרגייה דרך גז טבעי, הבולט שבהם הוא "אתגל אשדוד ישראל", תחנת כח בהספק של 183 מגה ואט.

תחבורה

החברה מתכננת, בונה ומתחזקת נתיבי תחבורה בארץ ובעולם. מיזמי התחבורה של החברה כוללים סלילת כבישים, מתיחת קווי רכבות, בניית גשרים ועוד. בין הפרויקטים הרבים של החברה בתחום התחבורה יש לציין את פרויקט "EAST WEST ניגריה"  הכולל כביש באורך 99 ק"מ וארבעה גשרים. פרויקט SH288" ארה"ב" למימון, תיחזוק והקמה של נתיבי אגרה מהירים באורך 16.6 ק"מ ביוסטון, טקסס, הכוללים 18 מחלפים ו54 גשרים. "כביש KATOSI אוגנדה", שאורכו 74 ק"מ. כביש Franja Transrersal del גואטמלה", שאורכו 330 ק"מ והוא מהווה אחד מעורקי התנועה הראשיים המחברים בין מדינות מרכז אפריקה. פרויקטים של החברה בארץ הן מסילת רכבת עכו כרמיאל, כביש 6 (חוצה ישראל) וכביש 444.

נדל"ן

תחום פעילות מרכזי של החברה הוא הנדל"ן למגורים. החברה בונה ומשווקת דירות בגבעת שמואל, אשקלון, חריש, ראשון לציון, חדרה, פרדס חנה כרכור, קריית אונו, רמת גן ועוד. כמו כן החברה בונה ומשווקת דירות ברחבי העולם, בין השאר בסרביה, רומניה, פולין, וצ'כיה.

החברה אף עוסקת בנדל"ן מסחרי בארץ ובחו"ל. הפרויקטים של החברה כוללים קניונים, שטחי מסחר, מבני משרדים, מעונות סטודנטים ועוד. בין הפרויקטים של החברה בארץ יש לציין את הקניון "עיר ימים" בנתניה. כמו כן, החברה אחראית למספר פרויקטים למעונות סטודנטים, בניהם "מעונות ברושים", באוניברסיטת תל אביב. בחו"ל, החברה יוזמת ומפתחת פרויקטים מסחריים בעיקר בפולין ובסרביה.

מדינות העולם בהן פועלת החברה

כפי שצוין, החברה פועלת ב- 20 מדינות ברחבי העולם, בנוסף לישראל. באסיה, החברה פועלת בישראל ובאזרבייג'ן. באירופה, החברה פועלת בגרמניה, שוויץ, פולין, צ'כיה, רומניה וסרביה. באמריקה, החברה פועלת בארה"ב, בגואטמלה ובקולומביה. באפריקה, החברה פועלת בניגריה, אוגנדה, טוגו, בנין, חוף השנהב, קניה, טנזניה וגאנה.

נתונים פיננסיים

שווי השוק של החברה, נכון לספטמבר 2021, הוא 8.25 מיליארד שקלים. החברה מעסיקה, נכון לתחילת 2020, 10,000 עובדים. הכנסות החברה בשנת 2020 היו 6.5 מיליארד שקלים. הרווח הנקי בשנה זו היה מיליארד שקלים, הרווח התפעולי – 499 מיליון שקלים והרווח הנקי – 180 מיליון שקלים. הכנסות החברה לא השתנו משמעותית במהלך ארבעת השנים האחרונות, אם כי הרווח הנקי דווקא ירד. בבעלות החברה הון עצמי של 3.3 מיליארד שקלים. בעל העניין המרכזי בחברה היא חברת האחזקות "או.אס ישראל" של נתי סיידוף המחזיקה ב46.6% ממניות החברה.

מניות החברה נסחרות בבורסת תל אביב. החברה כלולה במדד ת"א 35, וכן במדדים ת"א 125 ות"א נדל"ן. מאז הנפקת החברה ב2010 ועד 2019, החברה חוותה עליות ומורדות ללא שינוי של ממש בשוויה. אולם, מאז (נכון לספטמבר 2021), שווי החברה זינק ב200%. מגמה זו קשורה רבות לכל שוק הנדל"ן הישראלי, החווה צמיחה גבוהה בשנים אלה, מגמה שהתעצמה עקב מגיפת הקורונה. נכון לספטמבר 2021, החברה נסחרת במכפיל רווח גבוה יחסית – 97.06.

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper