השקעות נדל"ן ביוון – האם כדאי ואיך למצוא נכס מתאים

כשזה מגיע להשקעה קודם כל חייבים לדבוק. על מנת לקבל החלטה הטובה ביותר עבורכם האם להשקיע ביין או לא אנחנו ממליצים שתעשו עבודה אישית עם עצמכם וגם עם אנשי מקצוע.

אחת ההתלבטויות המרכזיות העומדות בפני מי שרוצה להשקיע בנדל"ן בחוץ לארץ היא איפה כדאי להשקיע. הזדמנויות להשקעה נמצאות בכל מקום ויש שפע של אפשרויות שיניבו רווח יפה על ההשקעה, אבל לא לכל אחד יש את ההכרות הדרושה עם שוק ההשקעות הבין – לאומי.

יתרה מכך, ישנם משקיעים שאינם מודעים ליתרונות של השקעות נדל"ן במדינות אחרות ומרכזים את כל השקעות הנדל"ן שלהם במדינה אחת, לרוב המדינה בה הם גרים. משקיע חכם יודע לא להשקיע את כל הכסף שלו במקום אחד וכי השקעות מגוונות מגנות על הכסף שלו מפני חוסר יציבות פוליטי או כלכלי.

אחת המדינות שתמיד הייתה יעד מרכזי לעניין מצד של משקיעי נדל"ן ובשנים האחרונות אפילו יותר מבעבר היא יוון. זוהי מדינה הידועה בחופים היפים שלה,  בתרבות העשירה ובנופים עוצרי נשימה, אך גם בכך שספגה מכה קשה בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ומתמודדת עם בעיות כלכליות לא פשוטות בשנים האחרונות.

למה להשקיע במדינות זרות

השקעות נדל"ן במדינות זרות הן דרך טובה לגוון את תיק ההשקעות וליצור הכנסות חדשות בשוק הבין -לאומי. מעבר לערך הכספי, יש כאן הזמנות טובה לתכנן גם אפשרות למגורים במדינה אחרת. נכס במדינה אטרקטיבית, כמו יוון, יכול להיות מקום לחופשות בימי הקיץ או השקעה במקום מגורים עתידי, לא יקר וקרוב לארץ, לקראת הפנסיה.

בנוסף, חוסר יציבות מדיני או כלכלי יכול להשפיע בצורה משמעותית על איכות החיים וערך ההשקעות במדינת המוצא. החזקת נכס מחוץ למדינה בה אתם אזרחים, יכולה לסייע ביצירת יציבות כלכלית. למשל, מי שבזמן המשבר הכלכלי של 2008 היו לו השקעות גם בארצות הברית וגם בסין, אולי ספג ירידה בערך נכס הנדל"ן בארצות הברית אבל ערך ההשקעה בנדל"ו בסין ככל הנראה שמר על יציבות יחסית.

יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם דווקא חוסר היציבות טומן בחובו הזדמנות למשקיעים. יוון סבלה ממשבר כלכלי חריף בשנת 2010. המדינה הייתה תחת חובות כבדים וספגה כמה שנים של חוסר יציבות כלכלית, בין היתר גם בשוק הדירות. היכולת של הממשלה והאזרחים להשקיע בפיתוח נדל"ן הייתה כמעט לא קיימת.

כתוצאה מהמשבר של שנת 2010, שוק הנדל"ן ביוון חווה ירידת מחירים חדה, מה שאפשר למשקיעים לקנות נכסים במחירים זולים ביותר במהלך המשבר וגם כמה שנים אחריו. משנת 2015 החלה המדינה להראות סימנים של התייצבות והמצב הכלכלי נמצא במגמת עליה מאז. מי שהשקיע סכומים זעומים בנכסים בתחילת המשבר, זוכה עכשיו לראות החזר מסוים על ההשקעה וסביר להניח שהרווח רק ילך ויגדל עם השנים.

יתרונות בהשקעת נדל"ן ביוון

גם היום המצב ביוון לא חזר ליציבות מלאה ומחירי הדירות אמנם עולים בהדרגה אך הם עדיין נמוכים בהרבה מאשר במדינות אחרות באירופה. תקציב של כ-50 אלף יורו או כ- 250 אלף שקל יכול להוות השקעה טובה בדירת משפחה באתונה. אין מה להשוות את המחיר הזה למחירים הממוצעים של דירת משפחה בתל-אביב וגם לא למחירי דירות בבירות אחרות באירופה. מי שישקיע בנכס ביוון בתקופה הנוכחית כשהמחירים נמוכים משמעותית, יוכל להנות בשאיפה מעלייה בערך הנכס עם השנים ככל שהמצב ביוון יוסיף וישתפר.

בנוסף, עבור משקיע ישראלי יש יתרון בקרבה הפיזית לנכס בו משקיעים. במידה והנכס משמש יעד לחופשה, ניתן להגיע בטיסה מהירה ליעד ולהנות מחופש בלי לבלות שעות במטוס. כמו כן, קל יותר לפתור בעיות הדורשות נוכחות פיזית במקום כשהמרחק הוא רק שעתיים טיסה ולא שתיים-עשרה שעות טיסה.

איך למצוא נכס להשקעה ביוון

לדעת מהם היתרונות של השקעה בנדל"ן בחו"ל היא דבר אחד, אבל להשיג את ההשקעה המתאימה זה דבר אחר לגמרי. סביר להניח שבמדינה אחרת דברים יתנהלו בצורה שונה מאוד מהמוכר והידוע במדינת המוצא ונדרשת השקעה של זמן ולמידה על מנת להבין את ההתנהלות המקומית.

יוון מורכבת מכ-3,000 איים והיא מחולקת ל-13 מחוזות שונים. המטבע המקומי הוא היורו שנמצא בשימוש בכל מדינות האיחוד האירופי והוא החליף את המטבע המקומי, הדרכמה. זהו יעד תיירות פופולרי ותיירים ממשיכים להגיע למדינה לאורך כל השנה כדי להנות מהחופים היפים, התרבות העשירה, אתרי המורשת וכמובן האוכל היווני.

עובדה זו מביאה משקיעים זרים רבים להשקיע ברכישת נכס באזור תיירותי מרכזי ולהשכיר אותו לתיירים. האתרים התיירותיים המרכזיים הם אתונה, כרתים, מיקונוס וסנטוריני ובכל אחד מהיעדים האלה יש אפשרויות מגוונות להשקעה. כצפוי, המקומות המתויירים יותר הם אלו בהם מחירי הנדל"ן יחסית גבוהים יותר, אבל ליוון יש עוד הרבה יעדים אטרקטיביים להציע, בהם המחירים נמוכים ועדיין שווים את ההשקעה.

בנוסף, ניתן לרכוש נכס ביוון גם לצרכים עסקיים אחרים, כבית למגורים או לצורך השבחת נכסים ומכירתם ברווח. המשבר הכלכלי פתח אפשרויות להשקעות רווחיות במובן של עלות הנכסים, הטבות מס ורגולציה, בנייה נוחה ולא יקרה ופוטנציאל רווח עתידי עצום.

יש היום מספר חברות שעוסקות בתחום ומספקות יעוץ והכוונה לישראלים אשר רוצים להשקיע בנכס ביוון, אבל חשוב לרכוש ידע באופן עצמאי על מנת לקבל החלטה מושכלת וחכמה. מעבר לפנייה לחברה מקצועית, ניתן לרכוש ידע רב בחיפוש באינטרנט, בדיקת מחירים אונליין והשוואה להצעות קיימות בחברות יעוץ.

כמו כן, יצירת קשרים עם אנשים מקומיים שיכולים לתווך את השפה והמנהגים המקומיים תהווה יתרון משמעותי למי שמגיע ממדינה זרה ואינו מכיר מספיק את מדינת היעד. אדם מקומי שגם מבין בשוק הנדל"ן יוכל לסייע בתהליך הרכישה ולעזור בתרגום לא רק של השפה אלא גם של מה שמקובל במדינה עצמה.

למשל, יש מדינות בהן המחיר הנקוב של הנכס הוא פחות או יותר הערך שלו בשוק ואילו במדינות אחרות יתכן וינסו למכור נכס במחיר כפול מהשווי האמיתי שלו מתוך תקווה שאולי יבוא האחד שאין לו מושג ויקנה במחיר היקר יותר. מישהו מקומי שמכיר את השוק יוכל לעלות בקלות על התרמית.

לסיכום, יוון שומרת על מעמדה כיעד אטרקטיבי על אף משברים כלכליים ונהנתה מתקופות של פריחה כלכלית טובה בעבר. גם אם הימים האלה מאחוריה, עדיין ניתן לראות  על פי המגמות של השנים האחרונות שהיא נמצאת במגמת צמיחה והתאוששות וכי מחירי הנדל"ן הולכים ועולים.

השקעת נדל"ן ביוון עשויה להיות הפתרון המתאים למי שרוצה לגוון את השקעות הנדל"ן שלו מבלי לקחת סיכון גדול מדי. המשבר הוא הזדמנות לבצע השקעה בנכסים במחירים זולים משמעותית ממדינות אחרות באירופה ולבנות על התאוששות השוק שרק תלך ותעלה את ערך הנכס. כמובן שכל השקעה יש לעשות בחוכמה ולהביא לידי חשבון גורמים שונים שמשפיעים על ערך הנכס כמו נגישות לתחבורה, קרבה לאתרי תיירות ונופש, מרכזי קניות וכדומה.

על מנת לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם מומלץ להשקיע בלמידה עצמאית במקביל לעבודה עם אנשי מקצוע שונים, גם בישראל וגם במדינת היעד. כך תוכלו לוודא שיש לכם את כל המידע ושאף אחד לא מנסה לעשות עליכם תרגיל. אין דרך אחת שמתאימה לכולם והשקעה כספית תמיד כרוכה  בסיכון, אבל בהחלט אפשר לעשות צעדים כדי לקחת סיכון מושכל.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper