בעקבות הביקורת – חבילת האופציות של שר האוצר לשעבר קטנה

לאחר שנודע כי שר האוצר לשעבר משה כחלון עתיד לקבל חבילת אופציות בשווי של 4.65 מיליון דולר כיו"ר יונט קרדיט תגמול, התעוררה ביקורת תקשורתית וציבורית. בנוסף, גם בעלי המניות התרעמו על כך.
בעקבות הביקורת - חבילת האופציות של שר האוצר לשעבר קטנה

לאחר שנודע כי שר האוצר לשעבר משה כחלון עתיד לקבל חבילת אופציות בשווי של 4.65 מיליון דולר כיו"ר יונט קרדיט תגמול, התעוררה ביקורת תקשורתית וציבורית. בנוסף, גם בעלי המניות התרעמו על כך.

עקב זאת, בתחילת יולי הודיעה החברה שוועדת התגמול שלה יחד עם כחלון הסכימו להקטין את חבילת האופציות מגובה של 4.64 מיליון שקלים לגובה של 1.43 מיליון שקלים.

כחלון נכון לעכשיו משמש כיו"ר בחברת יונט, חברת האשראי החוץ בנקאי, ושכרו המקורי היה אמור להיות 8.3 מיליון שקלים לשנה, עבור משרה בהיקף של 80%. בעקבות הלחץ, שכרו החדש יהיה 1.3 מיליון שקלים בשנה והוא יקבל בנוסף מענק שנתי בגובה של 864,000 שקלים.

כפי שכתבנו, גם חבילת התגמול שהיה אמור לקבל והתבססה על אופציות שניתנו לו כמעט בחינם השתנתה. קודם לכן חבילת האופציות הוערכה בכ-18 מיליון שקלים בחלוקה ל-4 מנות, שהותנו בגודל תיק האשראי שהחברה תצליח לגייס.

לפי ההסכם החדש שנקבע, עדיין החלוקה תהיה ב-4 מנות אך מלבד הגודל המינימלי של תיק האשראי ייכנס לחישוב גם שווי המניה. כך למשל, המנה הראשונה עתידה להינתן לכחלון לאחר חצי שנה אך היא תלויה בכך ששווי המניה יהיה מעל 30 שקלים, שווי שגבוה ביותר מ30% משוויה כיום.

המנה השנייה תינתן לאחר שנתיים והיא תלויה בהיקף תיק אשראי של 270 מיליון שקלים ובכך ששווי המניה יהיה מעל 50 שקלים. המנה השלישית תינתן לאחר 3 שנים והיא תלויה בהיקף תיק אשראי של 320 מיליון שקלים ושווי מניה של 70 שקלים לפחות.

המנה הרביעית תלויה במחיר המניה בלבד והיא תינתן לאחר 4 שנים. היא מחולקת לשלושה חלקים: הראשון אם המניה תגיע לשווי של 90 שקלים, השני אם תגיע לשווי של 105 שקלים והשלישי אם שווי המניה יהיה גבוה מ-125 שקלים.

התלות הזו במחיר המניה מורידה את שווי חבילת האופציות מהסכום הראשוני שהיה כפי שציינו 4.65 מיליון שקלים, למחיר החדש של 1.43 מיליון שקלים. המנה הראשונה הוערכה בשווי של 6 מיליון שקלים אך מאז מניית החברה צנחה ב-30% ולכן גם ירדו שווי האופציות שניתנו לשר אוצר לשעבר.

נטען כי כחלון התחייב שהוא והחברה למדו מהטעויות של חבילת השכר שלו ולאחר שהמינוי שלו כיו"ר יאושר הוא יקדם שינוי במבנה השכר שלו. גם ועדת התגמול טענה דברים בכיוון דומה באמירה שזו ההחלטה לאחר שיח של כחלון מול בעלי המניות והרצון שלו לקדם ולטפח את החברה.

וועדת התגמול טענה בנוסף כי התניית הבשלת האופציות בתנאים נוספים כמו שווי המניה רק יגבירו את הרצון והמחויבות של כחלון להתמסר לתפקידו החדש ולהשקיע בו לטווח ארוך, ובכך יגבירו את יכולת החברה להצליח ולהתפתח בעולם ובשווי החברה בבורסה.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper