קניית אגרות חוב

אגרת חוב זו התחייבות לתשלום המונפקת בידי הלווה לפרק זמן מוגדרה מופקת למלווים ריבית תקופתית, בנוסף להחזר הקרן בסוף התקופה. לחצו למידע נוסף
קניית אגרות חוב

מה זה בעצם אג"ח?

על מנת להבין את שוק אגרות החוב, נחזור להגדרה הבסיסית של מה הן בעצם. אגרת חוב זו התחייבות לתשלום המונפקת בידי הלווה לפרק זמן מוגדר. לרוב, האג"ח מפיקה למלווים ריבית תקופתית, בנוסף להחזר הקרן בסוף התקופה. בצורה זו, הגוף המנפיק מגייס הון למטרות שונות.

 

מנפיק האג"ח

 ניתן לבצע קניית אגרות חוב מסוגים שונים של מנפיקים. בשוק קיימות אג"ח המונפקות עלי ידי הממשלה, אגרות מוניציפליות שמנפיקות רשויות מקומיות ואגרות קונצרניות שמונפקות בידי חברות מסחריות. כל אגרות החוב מונפקות בתנאים שנקבעים מראש.

 

רווח מאגרות חוב

 בקניית אגרות חוב, המטרה העיקרית של המשקיעים היא להפיק תשואה.כאשר אנו מבצעים קניית אגרות חוב, אנו לא נחשבים לחלק מבעלי החברה, בניגוד לקונים של מניות החברה. מנגד, בעלי אג"ח מקבלים עדיפות לפירעון החוב על פני בעלי מניות, ועל כן אג"ח נחשבות לאפיק השקעה בטוח יותר. הרווח הפוטנציאלי מאגרות חוב מתחלק לשניים:

  • רווח מריבית (קופון) – תשלומי הריבית המשלומים לבעל האג"ח בתנאים שנקבעו עם קנייתה.
  • רווחי הון – אגרות חוב הן ניירות ערך הנסחרים בבורסה. ככל המוצרים בבורסה, מחירן משתנה לפי התנהלות המסחר. בבורסת ת"א נמצא שני סוגים של אג"ח, ממשלתיות וקונצרניות.

 

קניית אגרות חוב

אם נרצה לקנות אגרות חוב, עלינו לבדוק עליהן כמה נתונים בסיסיים. הראשון הוא תשואה לפדיון. משמעות המונח היא מה התשואה הצפויה מהאג"ח עד למועד הפדיון. נתון נוסף הוא משך זמן להשקעה (מח"מ). משך חיים ממוצע של אגרת חוב. מכיוון שאגרות רבות משלמות את עצמן בחלקים לפני מועד הפידיון, מועד הפירעון הסופי אינו משקף במדויק את אורך חייה של האג"ח. על מנת לחשב את השפעת השינויים האלה על מחיר האג"ח, נשתמש במח"מ. כמובן שכמו בכל השקעה, חשוב לקחת בחשבון את מידת הסיכון. מידת הסיכון קובעת כמה בוודאות תוחזר ההשקעה. אגרות חוב המונפקות על ידי הממשלה או חברות יציבות לרוב יציעו ריבית נמוכה יותר, בעוד שאג"ח בעלות סיכון גבוה יותר יספקו ריבית גבוהה יחסית.

 

כמובן שלפני קניית אגרות חוב יש לבדוק באופן מדוקדק את כלל הנתונים המשפיעים על אגרת החוב שאנו מבקשים לרכוש, וזאת על מנת שנוכל לבצע את ההשקה הטובה והמשתלמת ביותר עבורינו.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper