איזה בורסות יש

איזה בורסות יש? היכן מומלץ להשקיע על מנת להשיג את התשואות הטובות ביותר וכמובן -- מאיפה מתחילים? לחצו עכשיו לכל הטיפים הכי חשובים
איזה בורסות יש

מאמר זה יעסוק בסקירת בורסות ברחבי העולם. תחילה נעסוק בבורסות בארה"ב, לאחר מכן בבורסות מרכזיות באירופה ובאסיה, ולבסוף בבורסה בתל אביב.

בורסות בארה"ב

בארצות הברית פועלות שתי בורסות מרכזיות: הנאסד"ק (NACDAQ) והבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE). אלו שתי הבורסות הגדולות בעולם.

הבורסה לניירות ערך בניו יורק היא הבורסה הגדולה ביותר בעולם במונחי שווי שוק. נוסדה ב- 817, מה שהופך אותה גם לאחת הוותיקות ביותר. בבורסה נסחרות בערך 2400 חברות בשווי שוק כולל של כ- 26.5 טריליון דולר.

הנאסד"ק היא בורסה חדשה הרבה יותר, נוסדה ב- 1971. לבורסה דרישות קבלה נמוכות מלבורסת ניו יורק ולכן הפכה לאבן שואבת לחברות רבות במהלך שנות פעילותה, ובייחוד לחברות טכנולוגייה. בבורסה נסחרות 3500 חברות, יותר מכל בורסה בעולם, לפי שווי שוק של 19.4 טריליון דולר.

בורסות באירופה

אירופה מתאפיינת במספר גדול הרבה יותר של בורסות קטנות יותר. אנו נתמקד בשניים הגדולות – Euronext והבורסה לניירות ערך בלונדון.

Euronext – הבורסה הגדולה באירופה ומהגדולות בעולם. מקורותיה של הבורסה מתחילים עם הקמתה של בורסת אמסטרדם ב- 602, אך הבורסה עצמה הוקמה כתוצאה מאיחוד של בורסת אמסטרדם עם כמה בורסות מרכזיות אחרות באירופה בשנות 2000. בבורסה נסחרות 1500 חברות בשווי של 4.3 טריליון יורו.

הבורסה לניירות ערך בלונדון – הבורסה השנייה בגודלה באירופה. הוקמה ב- 1801. בבורסה נסחרות כ- 2500 מניות בשווי שוק כולל של 3.7 טריליון שטרלינג.

בורסות באסיה

גם אסיה מתאפיינת במספר רב של בורסות. אנו נתמקד בשלושה הגדולות – בורסת טוקיו, בורסת שנגחאי ובורסת הונג קונג.

הבורסה לניירות ערך בטוקיו – הבורסה השלישית הגודלה בעולם והגדולה באסיה. יסודותיה של הבורסה הונחו עוד ב- 878, אך רק ב- 949 הבורסה פעלה במתכונת בה היא פועלת היום לאחר איחוד של הבורסה על מספר בורסת קטנות ברחבי יפן לבורסת ענק אחת. שיא הבורסה היה בשנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת, אז היא הייתה הבורסה הגדולה בעולם. בבורסה נסחרות 2292 חברות לפי שווי שוק של 5.7 טריליון דולר.

הבורסה לניירות ערך בהונג קונג – הבורסה השנייה בגודלה באסיה, נוסדה ב- 914. בשנים האחרונות הבורסה בתנופה, וצמחה יותר מכל בורסה אחרת באסיה. בבורסה נסחרות 2538 חברות לפי שווי שוק של כ- 47 טריליון דולר הונג קונגי.

בורסת שנגחאי – אחת משתי הבורסות המרכזיות בסין (לצד בורסת שנזן), והגדולה מבן השתיים. בשונה מהבורסות האחרות שצוינו עד כה, הבורסה אינה פתוחה לחלוטין להשקעות חוץ עקב מגבלות כלכליות בידי ממשלת סין. בבורסה נסחרות 1860 חברות לפי שווי שוק של 6.9 טריליון דולר.

בורסת תל אביב

הבורסה לניירות תל אביב היא הבורסה היחידה הפועלת בישראל. מרבית החברות הישראליות נסחרות בבורסה זו. נוסדה ב- 953 בידי הבנקים הגדולים באותה תקופה. בבורסה נסחרות כ- 500 חברות לפי שווי שוק כולל של כ- 200 מיליארד דולר.

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper