תעודת סל נפט

הנפט נחשב לאחת הסחורות הפופולאריות והספקולטיביות ביותר. משתנים רבים משפיעים על ערכו. האם מומלץ להשקיע בו? וכיצד עושים זאת? כל התשובות בפנים.
תעודת סל נפט

הנפט נחשב לאחת הסחורות הפופולאריות והספקולטיביות ביותר. משתנים רבים משפיעים על ערכו. האם מומלץ להשקיע בו? וכיצד עושים זאת? כל התשובות בפנים.

מעט היסטוריה – נפילת מחירי הנפט

מחירי הנפט נקבעים, כמו כל דבר, על ידי היצע וביקוש. עד לפני כעשור היה מקובל שאופ"ק (אירגון המדינות הערביות המייצאות נפט) קובעים את מחירי הנפט. בשנים האחרונות ההשפעה של אופ"ק נחלשת ובמקביל השפעת יצואניות אחרות, בייחוד רוסיה, הולך וגובר. כתוצאה מכך החליטה אופ"ק ב2014 להפסיק להגביל את יצור הנפט ובכך גרמה להיצעים גבוהים. במהלך השנתיים הבאות מחירי הנפט נחתכו בכ60%

לאחר התאוששות הדרגתית בין 2016 ל- 2019 (עם תיקון חד למטה בסוף 2018) הגיעה הקורונה וטרפה את הקלפים: מחירי הנפט איבדו למעלה מ- 50% מערכן וירדו למחיר חסר תקדים – פחות מ- 25 דולר לחבית. מאז מחירן התאושש משמעותית. להתרסקות המחירים ישנם גורמים רבים, ונעמוד עליהם בקצרה:

אנרגיות מתחדשות – בעשורים האחרונים, ובאיחוד בשנים האחרונות העולם עובר בהדרגה לשימוש באנרגיה המיוצרת משמש, רוח ומים. מגמה זו קיבלה משנה תנופה עם היבחרו של ג'ו ביידן לנשיא ארצות הברית. שווקים אלה נוגסים משמעותית בביקוש לשוק הנפט.

מתיחות בין יצואניות הנפט – המפיקות הגדולות של הנפט, סעודיה ורוסיה, נמצאות במתיחות רבה בשנים האחרונות, ועל כן יצוא נפט לא מתואם ביניהן. זה אחד הגורמים העיקריים לעלייה בהיצע ובהתאם לכך ירידה במחיר הנפט.

שוק הרכב החשמלי – בשנים האחרונות רכבים המונעים בהנעה חשמלית צוברים פופולאריות, דבר הגורם לירידה בביקוש לדלקים המיוצרים ע"י נפט.

איראן – הסרת הסנקציות על איראן והצטרפותה ומדינות המייצאות נפט מובילים לירידה במחירים.

מה הלאה?

למעשה, קשה מאוד להעריך מה צופן העתיד. כאמור, נכון להיות מחירי הנפט במגמת התאוששות לאחר ההתרסקות עקב מגפת הקורונה. יש הטוענים שמגמה זו צפויה להמשיך, אך נראה שלטווח הרחוק, מחירי הנפט צפויים להמשיך לרדת עקב המעבר של העולם לאנרגיות מתחדשות.

כיצד משקיעים בנפט?

הדרך הנוחה ביותר להשקיע בנפט היא דרך תעודת סל המחקה את מחירו. תעודת הסל הפופולארית ביותר היא סימול USO, העוקבת אחר מחיר הנפט באמצעות קנייה של חוזה החודשי הקרוב. ניתן גם להמר נגד הנפט באמצעות קניית תעודת סל בחשיפה הפוכה למחיר הנפט, דוגמת הסימול SZO.

ישנן עוד תעודות סל רבות אחרות עם וריאציות ותנאים שונים, לדוגמה תעודות ממנופות פי 2 או 3, תעודות בחוזים שנתיים ולא חודשיים ועוד.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper