שערי מדדים עולמיים

בעולם הפיננסים, מדד הוא כלי סטטיסטי שעוקב אחר תנודות של קבוצות שונות של מניות, ניירות ערך ונכסים פיננסיים, וזאת באופן השוואתי. המדדים המרכזיים הם מדדי ניירות ערך – קרי, אגרות חוב, ומדדי מניות.
שערי מדדים עולמיים

בעולם הפיננסים, מדד הוא כלי סטטיסטי שעוקב אחר תנודות של קבוצות שונות של מניות, ניירות ערך ונכסים פיננסיים, וזאת באופן השוואתי. המדדים המרכזיים הם מדדי ניירות ערך – קרי, אגרות חוב, ומדדי מניות.

בישראל, מדדי המניות המובילים הינם מדד תל אביב 125, ומדד תל אביב 35. בעולם, ישנם מספר מדדים מרכזיים שמהווים מקור השוואה קבוע לבורסות ברווחי העולם.

  • מדד דאו ג'ונס – לדאו ג'ונס מספר מדדים בענפי כלכלה שונים, אך המרכזי שבהם הוא מדד המניות, שמשקלל את התנודות בשעריהן של 30 מניות של חברות ענק אמריקאיות.

חברות אלו מונפקות בבורסה לניירות ערך בניו יורק, בניהן אפל, חברת וולט דיסני, בנק JPMorgan, מייקרוסופט ועוד. במשך שנים ארוכות, מדד דאו ג'ונס היה הפופולרי ביותר בבורסה זו.

  • מדד נאסד"ק 100 – מדד בורסאי המאגד מניות מבורסת נאסד"ק, שהיא זירת מסחר ממחושבת לחלוטין, ולמעשה מהווה בורסה לניירות ערך.

המדד מורכב ממניות של כ-100 חברות הרשומות למסחר בבורסת נאסד"ק, שמתבסס בעיקר על שווי השוק של החברות. בין היתר, מוערכות במדד סטארבאקס, אינטל, נטפליקס וטבע תעשיות פרמצבטיות.

בניגוד למדד דאו ג'ונס, מדד נאסד"ק 100 כולל בתוכו 15 חברות שלא מאוגדות בארצות הברית (קרי, לא רשומות כתאגיד), בתוכן החברה הישראלית צ'ק פוינט.

  • מדד דקס (DAX)/ דקס 30 – מדד מניות גרמני שמורכב ממניותיהן של 30 החברות הגדולות והמרכזיות ביותר הנסחרות בבורסה לניירות ערך של פרנקפורט, וזאת לפי שווי שוק (בדומה למדד נאסד"ק 100) ונפח מסחר.

בדומה לממד דאו ג'ונס ומדד תל אביב 25, מדד דקס מייצג מספר קטן יחסית של חברות, ולכן לא מעניק תמונה כוללת לגבי כלכלת גרמניה. בין היתר, נסחרות בו חברת אדידס, מותר הרכב BMW, חברת התעופה  Deutsche Lufthansaובנק דויטשה (Deutsche Bank).

מדד דקס מתפצל למעשה לשניים – מדד ביצועים, האומד את ביצועי החברה באומדנים כלכליים ולא כלליים; ומדד מחירים, המהווה אינדיקציה למגמת המחירים בשוק בבוחנו את השינויים החלים בשירותים ומוצרים שונים.

  • מדד ניקיי 225 (Nikkei) – המדד המפורסם ביותר מבין מדדי הבורסה היפנית, שהחל דרכו כבר בשנת 1950. המדד מקביל למדד הדאו ג'ונס, אך מורכב מכמות גבולה בהרבה של חברות – 225 מהחברות הגדולות והחזקות ביותר בשוק היפני.

בין היתר, המדד כולל את חברות הרכב סובארו, מיצובישי וימאהה, חברות הטכנולוגיה סוני ופוג'י, ועוד. לאור איגודו כמות כה גדולה של חברות, המדד נחשב כחזק מאוד בשוק היפני ומהווה אמת מידה של ממש לשאר המדדים הפועלים ביפן.

בניגוד למדד דקס 30, מדד ניקיי 225 בוחן חברות לפי שער המניות שלהן, ולא לפי שווי השוק שלהן. לאור השוני בין שווי השוק לשער המניה, שיטה זו של המדד זוכה לביקורת רבה.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper