מידע כללי על מט"ח

מה זה מט"ח?

המונח "מט"ח" נשמע פעמים רבות בהקשרים שונים, אולם רבים לא מבינים עד הסוף את משמעותו וההשפעה שלו על הכלכלה העולמית.

מט"ח הינו ראשי תיבות של "מטבע חוץ". כאשר מדובר על מטבע חוץ, מדובר בדרך כלל על סחר במטבע של מדינה אחרת, כלומר מטבע זר.

חלק מהותי מהכלכלה העולמית מתקיים דרך סחר במטבעות זרים. המסחר נעשה לרוב על ידי בנקים וגופים רשמיים וממשלתיים, אך גם על ידי אנשים פרטיים, ובו מחליפים מטבע של מדינה אחת במטבע של אחרת.

המסחר במטבע חוץ נעשה מסביב לשעון ובמקומות רבים בעולם, כך שאין פרק זמן בו שוק המטבע החוץ סגור.

מדוע יש צורך ברכישת מטבע של מדינה אחרת?

הכלכלה היום היא גלובלית ומקיפה את כל העולם. אין כיום מדינה שלא מסתמכת על ייבוא וייצוא סחורות ושירותים. כדי שתוכל לשלם על הסחורות האלו, המדינה חייבת להחזיק במטבעות זרים.

בנוסף, ישנם תאגידי ענק המתפרשים על מספר מדינות וגם עליהם להצטייד במגוון סוגי מטבעות, כדי שיוכלו לשלם לעובדיהם. כך, גם אם ליבת העסק מתקיימת במדינת ישראל למשל, על ראשי התאגיד להמיר מטבעות כדי לשלם לעובדים במדינות השונות וכדי לשלם על השירותים השונים שהתאגיד צורך בהן.

כמו כן, אי אפשר לשכוח את התיירות הבינלאומית המתרחבת, שגוררת מעברים של סכומי כסף רבים מארץ לארץ ומחייבת תיירים לרכוש מטבע מקומי וזר להם.

מלבד זאת, גם סחר המקוון והשקעות הזרות מצריכים שימוש במטבע זר ותופסים נפח משמעותי מהשוק.

תנודות בשער החליפין

שער חליפין הוא המחיר עבור יחידת מטבע חוץ אחת במטבע המקומי. המטבע המקומי מתחזק ככל שנקנה בו יותר מטבעות זרים, וכן להפך- ככל שקונים פחות מטבעות זרים ערך המטבע המקומי נחלש.

תהליך ההתחזקות נקרא "ייסוף" ואילו תהליך ההיחלשות נקרא "פיחות".

מבין הגורמים היכולים להשפיע על שער החליפין ניתן למנות את שער הריבית במדינה המקומית, המצב הבטחוני והפוליטי בה, חוזק הכלכלה וכדומה.

מאזן תשלומים

מאזן תשלומים הוא מונח המתאר את יתרת מטבע החוץ של מדינה מסוימת, על פי תקבולי ותשלומי המט"ח שלה. המאזן מושפע מפעילות המשק המקומי.

 

 

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper