שערי מניות נוספים

שערי מניות נוספים

מאמר זה יעסוק בשערי מניות של חברות שאינן ישראליות, אירופאיות או אמרקאיות. השוק הגדול ביותר מחוץ למדינות נאט"ו וישראל הוא השוק האסייאתי, ובפרט השוק הסיני. חברות ענק נמצאות גם ביפן, דרום קוריאה, טאיוואן וסינגפור. שוק גדול נוסף הוא שוק מדינות המפרץ, באיחוד ערב הסעודית ואיחוד האמירויות. תחילה נעבור על הבורסות המרכזיות בשוק האסיאתי, ולאחר מכן נסקור מספר מניות מובילות בשווקים אלה.

בורסות מובילות

הבורסה לניירות ערך בטוקיו – הבורסה השלישית בגודלה בעולם, לאחר הנאסד"ק וה- NYSE. בבורסה נסחרות 3674 חברות, לפי שווי שוק כולל של 5.6 טריליון דולר אמריקאי. במהלך מרבית המחצית השנייה של המאה ה- 20 הייתה לבורסה הגדולה בעולם, ובשנים האחרונות ירד קרנה מעט.

הבורסה לניירות ערך בשנגחאי – הבורסה הרביעית בגודלה בעולם, והגדולה בסין. בבורסה נסחרות 1472 חברות לפי שווי שוק כולל של 4 טריליון דולר.

הבורסה לניירות ערך בהונג קונג – הבורסה החמישית בגודלה בעולם. בבורסה נסחרות 2365 חברות לפי שווי שוק של כ- 4 טיריליון דולר.

מניות מובילות

כעת נסקור מספר מניות מובילות בשוק האסיאתי והערבי לפי שווי שוק (מעודכן ל- 2 במאי 2021) ופרטים נוספים:

  • עראמקו הסעודית – חברת הנפט הממלכתית של ערב הסעודית, בין החברות הגדולות בעולם בשווי שוק. בבעלותה של החברה שדה הנפט הגדול בעולם ושדה הנפט הימי הגדול בעולם. הונפקה בדצמבר 2019 בבורסת ריאד ונסחרת בשווי שוק אסטרונומי של 1.88 טריליון דולר.
  • טנסנט – ענקית טכנולוגיה סינית העוסקת בתקשורת, בידור ושירותי טלפונים ניידים. מתפעלת את אפליקציית המסרונים הפופולארית WeChat ואת חברת המשחקים המקוונים Supercell. נסחרת בבורסת הונג קונג לפי שווי שוק של 770 מיליארד דולר.
  • קבוצת עליבאבא – ענקית טכנולוגיה סינית, מפעילה שירותי מסחר מקוון ומחשוב ענן. מתפעלת את האתר הפופולארי עלי אקספרס. נוסדה ב- 2010 ע"י ג'ק מא. נסחרת לפי שווי שוק של 630 מיליארד דולר.
  • TSMC – ענקית טכנולוגיה טאיוואנית, יצרנית השבבים הראשונה והגדולה בעולם. החברה עוסקת גם בתאורה ובאנרגיה ירוקה. במרץ 2017 שווי עלה לראשונה על אינטל, מתחרתה העיקרית. נסחרת לפי שווי שוק של 560 מיליארד דולר.
  • סמסונג – תאגיד דרום קוריאני העוסק בטכנולוגייה, אלקטרוניקה, תעשיות כבדות, ביטוח, פטרוכימיה ועוד. יצרנית הטלפונים החכמים "סמסונג גלקסי". החברה אחראית לכ- 13% מהיצוא הדרום קוריאני. הסחרת לפי שווי שוק של 497 מיליארד דולר.

 

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper