הקדמת מועד התשלומים של בתי העסק מול חברות האשראי

תהליך הקדמת מועד התשלומים של בית העסק הוא תהליך שנועד לעזור לעסקים הקטנים לנהל תזרים. איך זה עובד והאם זה באמת מה שיציל את העסקים הקטנים במיוחד בתקופה כזאת - בכתבה שהכנו
הקדמת מועד התשלומים של בתי העסק מול חברות האשראי

בראשון ליולי השנה נכנס לתוקף מנגנון הסליקה היומית, שמאפשר לבתי עסק לקבל תוך ארבעה ימים את התשלום שלקוחות שילמו בכרטיס אשראי. עד כה, התשלומים הגיעו לבתי העסק בממוצע תוך 17 ימים.

שינוי זה, שנקבע על ידי רשות התחרות לפני 3 שנים, נועד לסייע בעיקר לעסקים קטנים שעלולים להיכנס לקשיים משמעותיים אם הכסף שהם מרוויחים מגיע אליהם בעיכובים.

התהליך פועל באופן הבא: אחת לחודש חברת כרטיסי האשראי או הבנק (אם מדובר בכרטיס אשראי של הבנק) גובה מהלקוח את כלל התשלומים ששילם בכרטיס, בתאריך שהוא בדרך כלל לבחירתו. לאחר מכן הוא מעביר את הסכומים לבתי העסק, דרך החברה הסולקת של אותו עסק.

בגלל שהסליקה מחשבון הלקוח נעשית פעם בחודש, יכול להיווצר מצב בו לקוח משלם בפועל כמעט חודש שלם לאחר תהליך הרכישה. מכך נובע שבית העסק לא יקבל את התשלום עד כמעט חודש לאחר ביצוע העסקה. כפי שהזכרנו קודם, בבתי עסק קטנים הדבר עלול להיות קריטי.

ההחלטה של רשות התחרות נכנסת בין חברת כרטיסי האשראי לחברות הסליקה, והיא מחייבת את חברות האשראי להעביר לחברות הסליקה את הכסף תוך יום. על הצרכן, שמבצע את העסקאות, לא אמורה להיות השפעה כלשהי.

החלטה זו אמורה לאפשר לבתי העסק לפעול ברווחה יותר ולהוזיל מחירים לצרכנים, כיוון שכעת בתי העסק אינם צריכים לגבות מחירים גבוהים כדי לממן את השהות עד קבלת התשלומים שמגיעים להם.

החלטה זו מקילה על בתי העסק אולם קשה להאמין שחברות אשראי יזמו את ההקדמה מרצונן החופשי ולכן ככל הנראה בתי העסק יידרשו לפנות בעצמן לחברות האשראי האחראיות על הסליקה בבקשה להקדים את מועד התשלומים.

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים:
Ledger - Crypto Beginners Pack
Cryptohopper